Minek vágjunk bele önerőből, ha támogatást is szerezhetünk rá? Sokan buknak milliókat a körültekintés hiánya miatt. Nemcsak az idő, az információ is pénz: ebben segít a Financial Expert összeállítása. Február elsejétől itt a kamattámogatott otthonfelújítási kölcsön, ezzel összefüggésben már életbe lépett az otthonfelújítási támogatás. Új lakásoknál a CSOK-hoz illetékmentesség jár, és fontos, hogy ismét 5 százalék lett az újlakás áfája.
Kezdjük a végéről: 27-ről 5 százalékra csökkent ismét az új lakások áfája januártól. Ismét, ugyanis 2019-ben emelték erről az értékről 22 százalékkal magasabbra – majd most vissza. A csökkentett áfa a 150 négyzetméternél kisebb alapterületű lakásokra és 300 négyzetméternél kisebb alapterületű házakra érvényes.
Az 5 százalékos áfának máris megvan a hatása: „az új lakások és házak kínálata országosan 4 százalékkal nőtt, miközben a kínálati árak a fővárosban és vidéken is csökkentek” – közölte az ingatlan.com. Az ingatlanhirdetési portál adatai szerint decemberben 127 százalékkal, tavaly október óta pedig éves összevétésben több mint 60 százalékkal nőtt az eladásra kínált új lakások és házak iránti érdeklődés.
Ráadásul 2021-től a CSOK-támogatással vásárolt új építésű ingatlanok után visszaigényelhető a csökkentett, 5%-os áfa. Tavaly az áfa visszaigénylés csak a falusi CSOK programba bevett kistelepüléseken volt igénybe vehető 5 millió forintos összeghatárig, a mostani 27%-os áfával.
S ha már családi otthonteremtés. Egy szintén 2021-től életbe lépő kedvezményt is kihasználhatnak az érintettek, vagyis a CSOK-osok. Idén már nem kell illetéket fizetni lakásvásárlás után azoknak, akik a családi otthonteremtési kedvezményt igénybe veszik. Erről részletesebben itt írtunk: A csok-hoz illetékmentesség is jár
Az ingatlanoknál az illeték mértéke a vételártól függ, annak 4 százaléka, vagyis egy 50 milliós ingatlan esetében 2 millió forint. Januártól ezt már nem kell kifizetnie az érintetteknek. Sőt, ahogy fenn írtuk, ők még a csökkentett, 5 százalékos áfát is visszaigényelhetik.
A harmadik idei kedvezmény vélhetően a sláger-támogatási forma lesz: ez pedig az otthonfelújítási támogatás, mely januártól indult, s jövő év végéig tart. Csak emlékeztetőül: a teljes felújítás költségének ötven százaléka, de maximum hárommillió forint: ennyi az államtól igényelhető összeg, tehát egy hatmilliós lakásfelújítás a plafon, melynek a felét állja a központi keret a gyermekes családoknak. A részletekkel többek közt itt foglalkoztunk: Félpénzből kihozhatjuk a lakásfelújítást
S ha már otthonfelújítási támogatás, ahhoz kedvező kamatozású otthonfelújítási hitelt is felvehetünk már február elsejétől. Sokan ugyanis nem tudják megelőlegezni a támogatási összeget, azt utólag kapjuk meg a számlák benyújtása után – sőt, sokaknak a beruházás fele költségét jelentő önrész sem áll rendelkezésre. A bankoknál mostantól akár 6 millió forintos, 10 éves futamidejű, kamattámogatott, 3%-os kamatozású otthonfelújítási hitel is igénybe vehető a munkálatok előfinanszírozására. A kamat piaci kamatozás és a három százalék közötti részét az állam megtéríti a pénzintézeteknek.
Hatmillió forintnyi hitel felvétele esetén a havi törlesztőrészlet 58 ezer forint, ha pedig az igénylés után megkapják az állami támogatást az otthonfelújításhoz, akkor ennek csak a felét kell majd tovább törleszteni a családnak. Ennek alapján onnantól a törlesztőrészletük 30 ezer forintnál is kevesebb lesz. A részleteket illetően érdemes ellátogatni erre az oldalra: Lakásfelújítási Támogatás
Jó hír az adósoknak, hogy januártól meghosszabbodott a hiteltörlesztési moratórium azoknak, akik nem jelezték bankjuknak, hogy törleszteni szeretnének. Aki persze benn maradt a moratóriumba, az később hosszabb futamidővel számolhat, a mostani koronavírus idején viszont anyagi terheit könnyíthette.
Januártól kibővült a Falusi CSOK-ba bevett települések listája, melyben a korábbi 2486 helyett immár 2678 település szerepel.
A közjegyzői díjak is mérséklődtek a lakáshitelt igénylőknek. Normál esetben 10-19,5 ezer forint, külső helyszínen 15-29,25 ezer forint, munkaidőn kívül 20-39 ezer forint lehet a díj.
Aki nem akar elköltözni a szülőktől, de két családnak kicsi a ház: emeletráépítésre vagy tetőtér-beépítésre – mely így új lakásnak számít - is felvehető már a CSOK. Egy gyermek után 600 ezer, kettő után 2,6 millió, három gyermek esetén 10 millió forint a kedvezmény. CSOK-hitel is járhat emellé a két és háromgyermekeseknek: első esetben 10, a másodikban 15 millió forint 3 százalékos kamatra.