A 2024 végéig meghosszabbított kedvezményes lakásáfa akár 2028. december 31-ig is alkalmazható, ha az építést 2024-ig megkezdik - írta az adókedvezményről a pénzügyminiszter a közösségi oldalán.
Varga Mihály emlékeztetett: a kormány 2024. december 31-ig meghosszabbította az 5 százalékos lakásáfát, ez évente 200 milliárd forintot hagy az embereknél. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) kezdeményezte, hogy a kedvezményes áfakulcs 2028. december 31-ig alkalmazható legyen, ha az építési engedély 2024 végéig véglegessé vált, vagy egyszerű bejelentés esetén az építést eddig az időpontig bejelentették - jelezte a pénzügyminiszter. A kérést a Pénzügyminisztérium megvizsgálta és támogatja. A javaslatot ősszel tárgyalhatja az Országgyűlés - közölte Varga Mihály.
2021-ben 27-ről 5 százalékra csökkent ismét az új lakások áfája januártól. Ismét, ugyanis 2019-ben emelték erről az értékről 22 százalékkal magasabbra – majd tavaly vissza. A csökkentett áfa a 150 négyzetméternél kisebb alapterületű lakásokra és 300 négyzetméternél kisebb alapterületű házakra érvényes.
A törvény szempontjából az első rendeltetésszerű használatbavétel számít az áfakulcs megállapítására. Vagyis újonnan épített minden olyan lakás, amit nem vettek még használatba, vagy aminek értékesítése kevesebb, mint két évvel a használatbavétel után történik meg.
Csak a lakóingatlanok áfája 5 százalék, a nem lakhatásra szolgáló helyiségek továbbra is 27%-os áfával adhatók el.
Az ÉVOSZ év elején a javaslatában kiemelten említette az építőipari kapacitásbővítő, hatékonyságnövelő költségvetési támogatást, a már említette 5 százalékos lakásáfa újbóli bevezetését, az otthonteremtési és felújítási programokat és a közbeszerzési törvény ÉVOSZ által kért módosításait, továbbá az anyagár kezelésére irányuló intézkedéseket.