A gazdasági környezet, így a gyorsuló infláció, az Ukrajnában zajló háború miatt bizonytalanabbá váltak a gazdasági kilátások, ez pedig a lakáspiacra is hatást gyakorolt. Ahogyan arra számítani lehetett lakásvásárlók egy része rákapcsolt, ezáltal jelentősen csökkent az eladási idő a fővárosban és azon kívül is.
A téglaépítésű fővárosi lakások értékesítési ideje a tavaly mért átlagosan 113 napról, idén 102 napra csökkent. A Budapesten kívüli piacon is jól látható a gyorsulás: a megyei jogú városokban lévő lakások eladása 61 nap alatt megtörtént, miközben 2021-ben ehhez 102 napra volt szükség átlagosan. A megyei jogú városokban található házakra is hamar bejelentkeztek a vásárlók: az idén 95 nap alatt elkeltek, míg a múlt évben 144 nap volt a jellemző.
A kisebb városokban található lakásoknál a tavalyi 110 napról 82 napra csökkent az eladási idő, a családi házaknál pedig 162 napról 123 napra. A községekben pedig a házak 128 nap alatt keltek el az idei adatok szerint, míg ugyanez 2021-ben több mint 166 nap alatt történhetett meg.
Szakértők szerint, s ez könnyen belátható, a gyorsulás annak köszönhető, hogy sokan tartanak a lakások további drágulásától, ezért minél hamarabb szeretnének lépni. Többen azért is előrehozták az adásvételeket, mert az infláció ellenszereként alkalmazott kamatemelések miatt drágulás látható és várható a lakáshitelek terén is.
Hogy ez a helyzet mennyire lesz tartós, nem lehet tudni. Jelentős mértékben attól függ, hogy azok a körülmények, amelyek az ingatlanpiaci gyorsulást okozták, mennyire maradnak fenn. Magyarán, ha az infláció csökkenése nem látszik, ha az ukrajnai háború elhúzódik, ha az energiaárak nem stabilizálódnak alacsonyabb szinten, a serkentő okok fennmaradnak.
Egyesek úgy látják, hogy a befektetési célú ingatlanvásárlások továbbra is érzékelhetőek lesznek, hiszen tovább él a térségre jellemző “az a biztos, ami megfogható” hozzáállás. Különösen egy ilyen bizonytalan gazdasági helyzetben választhatják sokan inkább a lakásvásárlást, mint a megtakarításuk részvényekbe vagy más papírokba való fektetését.
Ismerve a kamatok várható, további emelkedését, az esetleges hitelfelvételek előrehozása tehát továbbra is logikus döntés, azaz jó eséllyel az ingatlanokforgalomban jelentős visszaesés semmiképp sem várható rövid távon. Ez akkor következhet be, ha a hitelkamatok szintje annyira megemelkedik, hogy a jövedelmekhez adható hitel tömegesen nem lesz elegendő a kinézett ingatlanok megvásárlásához.
Fotó: PxHere