Továbbra sem csökken a panellakások népszerűsége, Budapesten a négyzetméterenkénti áruk csaknem 100 ezer forinttal nőtt egy év alatt.
Az egyik ingatlanközvetítő cég első negyedéves adatai alapján megállapítható, hogy a forgalom a III., a XI., a XIII. és a XIV. kerületben a legjelentősebb. A keresletre jellemző, hogy a panellakások eladásához általában 3 hónap sem kell, a legjobbakra napokon belül találnak vevőt.
Az alku lehetősége szűkös, Budán legfeljebb 3 százalékot, Pesten pedig mindössze 2 százalékot engednek az eladók. A hirdetések 10 százalékánál ennyire sincs lehetőség, az érdeklődők egymásra licitálnak.
A négyzetméterenkénti átlagár a fővárosban 666 ezer forint, és egyre gyakrabban érik el a 800-900 ezer forintot, vagyis a panellakások már annyiba kerülnek, mint nemrég a téglaépítésűek. Az 1 millió forintos négyzetméterárat egyelőre ritkán haladják meg, de az év elején adtak már el 36 négyzetméteres panellakást 39 millió forintért a XIII. kerületben. 43 millió forinttal a lakások átlagára is itt a legmagasabb, míg a legolcsóbbnak számító XVIII. kerületben még inkább 30 millió forinthoz közelítenek.
Az áremelkedés arra utalhat, hogy a panellakások felértékelődése továbbra sem fog megállni.
Mindezek eloszlatják azok kétségeit, aki lakást akarnak venni, de kivárásra játszanak abban bízva, hogy némileg csökkennek majd az árak. Úgy tűnik, nem tanácsos várni, főleg nem, akinek mondjuk fél éven belül szüksége lenne új otthonra.
Nézzük, hogy lehet összehozni egy panellakást! Vegyünk 50 négyzetméter alapterületet és négyzetméterenként 750 ezer forintos árat alapul! Így 37 millió 500 ezer forintos lakásár jön ki.
Ha van 400 ezer forintos nettó fizetésünk, akkor – 10 évnél hosszabb időre szóló jelzáloghitel esetén – valószínű, hogy a bank a legjobb esetben 50 százaléknyi törlesztést engedélyez. Azaz havi 200 ezer forintot. Ebből következik, hogy – 15 éves futamidőt választva – 23 millió forint hitelt kaphatunk. Azaz 14 millió 500 ezer forint saját erőt kell előteremteni.