Nem könnyű, de nem is lehetetlen: önerő nélkül is bele lehet vágni a lakásvásárlásba, ha tisztában vagyunk a támogatási lehetőségekkel, a támogatott hitelek feltételeivel, s persze minél több, de lehetőleg legalább három gyermekben gondolkodunk. Egy 40 milliós lakás megvásárlásánál kedvező esetben akár csak havi 100 ezres törlesztőrészlettel kell számolnunk. Kevesebb gyermek esetén és önerő nélkül a lehetőségeink is szerényebbek.
Ha önerő nélkül szeretnénk belevágni a lakásvásárlásba, akkor ésszerű lépés, hogy elsőként a csok-ra gondolunk, vagyis a családi otthonteremtési kedvezményre, hisz a gyermekek számától függően akár 10 millió forint támogatást (három gyermek esetén) kaphatunk.
Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK)
Fontos, hogy kizárólag új lakás vásárlására vagy építésére lehet fordítani a támogatást. A bankok hitelfelvétel esetén a legtöbb esetben csak a meglévő gyerek(ek) után járó csok-ot fogadják el önerőként.
Ha jön az „ingyenpénz”, de kevés, kedvezményes, államilag támogatott lakáshitel is igényelhető a CSOK mellé: ha három gyermeket vállalunk, maximum 15 millió forint. A CSOK-hitelt, ha 25 évre vesszük fel, a havi törlesztőrészletnél 70 ezer forinttal számolhatunk.
A másik lehetőség: babaváró hitel, hisz 10 millió forint szabad felhasználású kamatmentes kölcsönt igényelhetnek a fiatal házasok. Babaváró kölcsön
Ez a lehetőség jövő év végéig elérhető, s itt a jövedelem alapján dönt a bank arról, hitelképesek vagyunk-e. A törlesztőrészlet legfeljebb havi 50 ezer forint, a futamidő 20 év is lehet. Amennyiben a kölcsön igénylésétől számítva 5 éven belül megszületik az első gyermek, a kölcsön továbbra is – immár a teljes futamidő alatt – kamatmentesen törleszthető, a törlesztést pedig 3 évre felfüggesztik. A második gyermek születésénél újabb 3 évig nem kell törleszteni, és a fennálló tartozás 30%-át is elengedik, a harmadik gyermeknél pedig a teljes fennmaradó összeget átvállalja az állam.
A babaváró hitelnél 20 év a plafon, ennyi időre tudják felvenni, itt ahogy már említettük, 50 ezer forintban maximalizálták a törlesztőt (ez azonban az első gyermek 12 hetes magzati korától szünetelhet, ha a harmadik baba is megszületik, támogatássá alakul, vissza sem kell fizetni a fennálló tartozást).
Ha ez még kevés a lakásvásárláshoz, harmadjára a lakáshitel jöhet szóba.
A felvehető hitel összege elsősorban a havi jövedelmünktől függ, de az sem mindegy, milyen régóta dolgozunk munkahelyünkön, mennyire biztos az állásunk. Jó tudni, hogy jelzáloghitelnél a pénzintézet a fedezetként felajánlott ingatlant vagy más biztosítékok értékét is figyelembe veszi. Fontos szempont a megvenni vagy felépíteni kívánt ingatlan értéke is, melynek 60-80 százalékát fedezik a bankok, az összeg többi részére viszont önerőt kell összeszednünk. Lakáshitelnél a babaváró összegének 75%-át önerőként veszik figyelembe, 25 százalék viszont hitelnek minősül.
A 20 évre felvett 5 milliós lakáshitelnél 27 ezer forintos havi törlesztővel számolhatunk.
Vegyünk egy 40 millió forintba kerülő új lakást: a legjobb opció ez esetben természetesen az számunkra, ha legalább három gyermeket tervezünk. Kiszámolható, hogy a legrosszabb esetben – vagyis önerő nélkül – mennyit kellene elbírnia havi törlesztőrészlet formájában induláskor a fiataloknak. Ideális esetben a 10 millió csok-ot megkapjuk, a 15 milliós csok-hitel havi 70 ezer forint, a 10 milliós babavárónál 50 ezer a plafon, az 5 milliós lakáshitel pedig egy hónapban 27 ezerbe kerül.
Ez összességében induláskor önerő nélkül tehát 147 ezer forintos terhet jelent, de… Ha minden a tervek szerint alakul a már említett 50 ezres babavárót hamar felfüggeszthetik, majd a gyermekek érkezésével elengedhetik. Havi 97 ezer forint törlesztőrészlet pedig a család már 300-400 ezer forintos nettó bevételéből is vállalhatónak tűnik.