Az eddigi 11,75 százalékról 13 százalékra emelte az alapkamatot az MNB Monetáris Tanácsa. A döntéssel 22 éves rekordon áll az alapkamat, utoljára 2000 februárjában volt ilyen magas a ráta. Jó hír viszont a hitelfelvevőknek, hogy azt ígérik: tovább már nem emelik.
A Magyar Nemzeti Bank az elsők között kezdte meg a monetáris kondíciók szigorítását és 2021 júniusa óta több mint 12 százalékponttal emelte az alapkamatot. Legfrissebb, szeptember végi döntésével az alapkamat 125 bázisponttal 13,00 százalékra emelkedik.
Nincs értelme tovább menni felfelé
A Monetáris Tanács megítélése szerint az alapkamat jelenlegi szintjével a kamatkondíciók kellően szigorúvá váltak, ami biztosítja az inflációs cél elérését. A tanács a szeptemberi lépést követően az alapkamat-emelési ciklus leállításáról döntött. A szigorú monetáris kondíciók tartósan fennmaradnak, ami biztosítja az inflációs várakozásokat és az inflációs cél fenntartható módon történő elérését.
„Nem megyünk tovább, mert nincs értelme egy két számjegyű alapkamatnál tovább menni felfelé és a globális inflációs környezetből is kedvező adatok érkeznek” - emelte ki Matolcsy György, az MNB elnöke.
A hitelek sem ússzák meg
Az alapkamat-emelés mit jelent majd a hiteleknél? Sajnos várhatóan drágulást. Úgy tűnik, hatásaként gyakorlatilag már csak 8 százalék feletti teljes hiteldíj mutatóval lehet jelzálogkölcsönt felvenni, és egyre gyakoribban lesznek a 10 százalék feletti ajánlatok is. Ami pedig a személyi kölcsönüket illeti: 14 százalék körüli THM-ek lehetnek a legolcsóbb ajánlatok is, de várhatóan 16-20 százalékosak is lesznek a piacon.