Lehet-e? Szinte minden kérdés így kezdődik az otthonfelújítási támogatással kapcsolatban a szakértőkhöz: a maximum 3 millió forintos állami támogatás idén januártól lépett életbe. A Magyar Államkincstárhoz, a bankokhoz és a hitelközvetítőkhöz leggyakrabban beérkezett kérdésekre válaszolunk. A Financial Expert összeállítása.
Az otthonfelújítási támogatást akkor is megéri kihasználni, ha ehhez kamattámogatott otthonfelújítási hitelt kell felvennünk az önerőhöz: az állami lakásfelújítási támogatást januártól már lehet igényelni, maximum 3 millió forintot. A munkadíj és a kivitelezés költségeinek felére lehet beadni a kérelmet, melyet utólag kapunk meg. A teljes kivitelezést tehát meg kell előlegeznünk, önerő híján ezért jöhet jól a kedvezőbb konstrukciójú kölcsön, melyet aztán a megítélt támogatásból törleszthetünk. Az otthonfelújítási támogatás részleteiről itt írtunk bővebben: Otthonfelújítás - Aki kapja, merje
Lássuk a 10 leggyakoribb kérdést és az arra adott válaszokat a támogatással kapcsolatban:
1. Lehet-e már gyűjtenünk a számlákat úgy, hogy ha még meg sem született a gyermekünk, de két éven belül babát tervezünk?
Válasz: Igen. Az a lényeg, hogy a támogatási kérelem beadásakor (legkésőbb 2022. december 31.) már legalább 12 hetes magzatot hordjon a szíve alatt a „pályázó”, annak élet- vagy házastársa. A kifizetett számláknak 2021-esnek vagy 2022-esnek kell lennie, s az utolsó számla önerőből való kiegyenlítése nem lehet 60 napnál régebbi.
2. Lehet-e többször is igénybe venni a határidőig a támogatást, ha elsőre nem éri el maximális, 3 milliós összeget a kérelmünk?
Válasz: Nem. Egyetlen esélyünk van, ésszerű inkább gyűjteni a számlákat, ha többször kisebb felújítási munkát végeztetünk.
3. Lehet-e hétvégi házra is otthonfelújítási támogatást kérni?
Válasz: Kizáró ok, hisz a tulajdoni lap szerint zártkertként, gazdasági épületként, üdülőként, hétvégi házként nyilvántartott ingatlan finanszírozására a támogatás nem igényelhető. Az csak magyarországi, az ingatlan-nyilvántartásban lakás vagy lakóházként nyilvántartott ingatlanra, valamint tanya, vagy birtokközpont lakáscélú épületeinek felújítására vehető igénybe.
4. Lehet-e olyan, felújításra szoruló ingatlanra felvenni a támogatást, melyet még nem vásároltunk meg, de egy éven belül a tulajdonunkba kerülhet?
Válasz: Igen, de csak akkor, ha az igényléskor legalább 50 százalékos tulajdonába került a kérelmezőnek (házaspárnak és gyermeknek összesen kell ekkora százalékkal rendelkeznie). Frissen vásárolt lakóingatlan esetében viszont jó hír, hogy nem érvényes az egy évnyi bentlakás kötelezettsége a támogatás igényléséhez. Ellenben állandó lakcímünknek a felújítandó otthonban kell lennie.
5. Lehet-e önerő nélkül is nekivágni a felújításnak?
Válasz: Igen. Ebben segíthet a kamattámogatott otthonfelújítási hitel, hisz a költségeket meg kell előlegeznünk, s ennek a felét fizeti ki utólag az állam. A kedvező konstrukciójú kölcsön esetében 3 százalékos THM-mel (teljes hiteldíj mutatóval számolhatunk), jelzálog-alapú, maximum 6 millió forint igényelhető, s a kamattámogatást az állam a kölcsön teljes futamidejére biztosítja. Itt több segítséget talál a kérdésben, szakértőnk segítségével kiválaszthatja, hogy 13 pénzintézeti partnerünk közül, mely banknál éri meg leginkább Önnek a finanszírozás: Lakásfelújítási támogatás
6. Lehet-e úgy támogatást kérni, hogy számlánk csak az anyagköltségről van (mivel a munkálatokat el tudjuk végezni szakképesítésünknek köszönhetően)?
Válasz. Nem adható be számla kizárólag anyagköltségről, a támogatás összegében (ami maximum a teljes költség fele) az anyagköltség és a vállalkozói díj 50-50 százalékban szerepelhet.
7. Lakás-előtakarékossági szerződéssel rendelkezünk, melyek felhasználása a jövő évben válik esedékessé. A számlák felhasználhatók lesznek-e az otthonteremtési támogatás igénybevételéhez is?
Válasz: Igen, a rendelet nem zárja ki a lakás-előtakarékossági szerződésekhez kapcsolódóan elszámolt számlák jelen támogatás keretében történő elszámolását.
8. A lakásunk jelzálogjoggal terhelt. Jogosultak vagyunk-e a támogatásra?
Válasz: Igen, a rendelet szerint nem kizáró ok, ha a lakás hitel miatt jelzálogjoggal terhelt.
9. Lehet-e a felújított ingatlant értékesíteni?
Válasz: Igen, a rendelet nem tartalmaz a felújított ingatlan értékesítésre vonatkozó előírásokat, korlátozásokat. Az eladott ingatlanra az új tulajdonos is ismét igényelheti az otthonfelújítási támogatást akkor, ha az új tulajdonos az előző igénylőnek nem a hozzátartozója.
10. Milyen munkálatokra nem igényelhető a támogatás?
Válasz: A leggyakrabban felmerülő tételek, amelyekre nem igényelhető támogatás:
- szabadon álló bútorok beszerzésére (például szobabútor)
- szabadon álló konyhai gépek beszerzése
- beépített nem konyhai gépek beszerzésére (például mosógép, szárítógép)
- lakás bővítésére plusz szobákkal
- tereprendezésre, gyepszőnyeg-fektetésre
- tároló építésére
- mobilgarázs beszerzésére
- raklapra, mint anyagköltségre
- infraszauna beépítésére
- riasztó beszerelésére