Személyi kölcsönnel is megéri nekivágni otthonunk renoválásának a több milliós lakásfelújítási támogatásért.
Akkor is megéri kihasználni, ha hitelt kell felvennünk az önerőhöz: az állami lakásfelújítási támogatást januártól lehet igényelni, maximum 3 millió forintot. A munkadíj és a kivitelezés költségeinek felére lehet beadni a kérelmet, melyet utólag kapunk meg. A teljes kivitelezést tehát meg kell előlegeznünk, önerő híján ezért jöhet jól a személyi kölcsön, melyet aztán a megítélt támogatásból törleszthetünk. (2. rész)
Amint arról a napokban részletesen beszámoltunk (link), 2021 januárjától lakásfelújításunk költségének felét az állam fizetheti - a feltételeknek garantáltan a gyermekes családok többsége megfelel majd. Az otthonfelújítási támogatásban maximum 3 millió forintnyi számlát nyújthatunk be, ennek fele anyagköltség, másik fele munkadíj lehet. A Financial Expert összeállításában bemutatja a technikai részleteket, s megoldást javasol a szükséges anyagiak előteremtéséhez.
Milyen feltételeknek kell megfelelnünk?
- Legalább egy éve a bejelentett lakásában élő család minimum egy gyermekkel (lehet elvált vagy külön élő szülő is a gyermekével), aki egy éve fizeti a tb-t, nincs köztartozása, s nem közfoglalkoztatott. Egy évnél fiatalabb gyermek vagy magzat, illetve új lakás vásárlása, építése esetén ez az egyéves bentlakási viszony nem feltétel. Legalább egy együtt lakó gyermek kell a támogatáshoz, a legalább 12 hetes magzatok és a nagykorúvá vált, a 25. életévüket még be nem töltött együtt élő gyermekek is beszámítanak.
- Támogatásra jogosult: minden típusú munkavégzésre, foglalkoztatásra irányuló magán- és állami alkalmazotti, szolgálati és egyéb jogviszony, szövetkezeti munkavégzés, álláskeresési támogatások időszaka, egyéni vállalkozás, társas vállalkozás, egyházi szolgálati jogviszony, mezőgazdasági őstermelő, főállású kisadózó, állami projektértékelő, köz- vagy felsőoktatási jogviszony, belföldi vagy külföldi munkaviszony számít, akárcsak az elmúlt hónapokban felvett álláskeresési járadék vagy a nyugdíj melletti munkavégzés és a hallgatói jogviszony is. Ha az egyik szülő külföldön dolgozik, akkor is élhetnek a lehetőséggel.
Milyen dokumentumokat kell majd benyújtanunk ehhez?
Először is a Magyar Államkincstár formanyomtatványát, mely elektronikus azonosítását követően – a kincstár által üzemeltetett elektronikus felületen adhatunk le. Természetesen postai úton vagy személyesen a kormányablaknál is benyújtható. A támogatás 2021. január elsején vagy azt követően megkötött vállalkozási szerződés alapján megkezdett, a lakáson végzett felújítás befejezését és a számlák kifizetését követően igényelhető. A támogatáshoz be kell mutatni azokat a vállalkozói szerződéseket, amelyeket 2021-től követően kötöttek valamennyi munkálatról, s amelyre visszaigényelnénk a támogatást. Ha átutalással rendeztük a számlát, akkor igazolás is kell a kifizetésről, teljesítésről. Emellett a formanyomtatványon kitöltött számlaösszesítőt is be kell adni. Az igénylésre számlák kifizetését követően 60 napon belül, de legkésőbb 2022. december 31-ig van lehetőség. Több számla esetén az igénylési határidő számításánál a legutolsó kifizetési időpontot kell alapul venni.
Mikor juthatunk a támogatási összeghez?
Legkésőbb a számla kifizetését követő 60 napon belül kell igényelni a felújítási támogatást. Ha ki akarjuk használni a 3 millió forintos keretet, akkor érdemes lehet a következő két évben gyűjtögetni a számlákat, hisz több számla esetén az utolsó számla kifizetésének dátumától kell számítani a határidőt. Azonban 2022. december 31-e a végső igénylési határidő a számlák kifizetésének dátumától függetlenül. Ha a kérelem esetében nincs szükség hiánypótlásra, a bírálati idő maximum 30 nap, az összeget pedig ezt követően 5 napon belül elutalja a Magyar Államkincstár. Jó hír, hogy egy lakásfelújítás során ugyanazokat a számlákat el lehet számolni a lakástakarék-pénztári megtakarítás és a lakásfelújítási támogatás terhére is.
Nincs önerőm, hogy előlegezzem meg a felújítás költségét?
Elsőként a hitelképességünket kell ellenőriznünk (jövedelem, munkaviszony, jelzáloghitelnél a fedezet értéke), és ha valamit ezek közül nem teljesítünk, akkor elkezdeni a felkészülést.
„Már több tucat érdeklődő járt nálunk a lakásfelújítási támogatáshoz kapcsolódóan, hitel után érdeklődve” – mondta a hitelközvetítéssel foglalkozó Lampert László. „Aki például egy-két millió forintot szeretne felvenni, annak a személyi kölcsönt ajánlom, ami napokon belül intézhető. Érdemes azonban mindenkivel átbeszélni a lehetőségeit. Jó példa erre az a hozzánk forduló ügyfél, akinél kiderült, hogy gyakorlatilag 12 százalékos THM-mel (teljes hiteldíj-mutató) fizeti a kocsihitelét, viszont tehermentes a háza: neki hitelkiváltással egy jelzáloghitelt ajánlottunk. Volt olyan ügyfél is, amely 3 milliót szeretett volna felvenni, s közben rájött, többre van szüksége. Összességében tehát már most sok az érdeklődő, az igazi roham azonban év elejétől várható.”
Vegyünk egy példát: 6 millió forintos lakásfelújítás esetén, ugyanennyi hitellel számolva 5 évre, nagyjából havi 110 ezer forintos induló törlesztőrészlettel számíthatunk. Ha egy év után a lakásfelújítási támogatásban megkapott 3 millió forintot teljes egészében betörlesztjük, akkor a havi részlet alig több mint 35 ezer forintra csökken. Összességében 6,8-6,9 millió forintot fizetünk vissza a banknak.
Számolja ki, önnek hol éri meg leginkább hitelfelvétellel az előfinanszírozás? Segít ebben a kalkulátorunk: https://onlinehitelek.com/szemelyi-kolcson
(A témát folytatjuk)