Szinte minden megyeszékhelyen és persze Budapesten is drágultak az új építésű ingatlanok az elmúlt fél évben, a fővárosban egyes kerületekben már bőven egymillió forint felett jár négyzetméterének átlagára. A jelentős drágulás részben az építőanyagok árának emelkedésével magyarázható, amelyek a későbbiekben is nagyobb áremelkedést okozhat.
Még bőven húszezer új ingatlan idén
2021. január és június vége között 15 ezer 274 lakásépítési engedélyt adtak ki Magyarországon, ez 22 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. A lakásépítési kedv felfutása az 5 százalékos kedvezményes lakásépítési áfa idei újbóli bevezetésével, valamint a járványhatás miatti múlt évi alacsony bázisadatokkal magyarázható. Budapesten ugyanis 273 százalékkal nőtt az átadások száma, azaz több mint 4500 lakóingatlant vehettek használatba a tulajdonosok. A legfrissebb számok alapján pedig elmondható, hogy a lakásépítések növekvő pályára álltak, így az idén bőven több mint 20 ezer új lakás átadása várható – jelezte az ingatlan.com.
Budapest, te csodás
Az átadások és az építési engedélyek száma is masszív növekedése mellett az eladásra kínált új lakóingatlanok – azaz lakások, sor-, iker- és családi házak átlagos négyzetméterára is jelentősen emelkedett. Budapesten januárban 875 ezer forint volt, míg június végén 923 ezer forintot tett ki, ez pedig 5,5 százalékos áremelkedésnek felel meg hat hónap alatt. Júliusban a budai oldalon az I., a II. és a XII., a pestin az V., a VI. és a VII. kerületben bőven 1 millió forint felett volt a négyzetméterár a kínálati piacon. Emellett több városrész, például a VIII., a XI. és a XIII. kerület is már súrolja az 1 milliós árszintet.
A megyeszékhelyen is drágulnak az új otthonok
A fővároson kívüli piac is erőteljes áremelkedést mutat az ingatlan.com adatai szerint. A megyeszékhelyek összesített adatai szerint az átlagos négyzetméterár közel 13 százalékkal 605 ezer forintra nőtt, de a különböző városok között nagy a szórás. Debrecenben 12 százalékos volt a drágulás az első félévben, így júliusban már 700 ezer forintot meghaladta az átlagos négyzetméterár az új lakóingatlanok esetében. Győrben 11 százalékos emelkedés eredményeként 555 ezer forintra nőtt. Nyíregyházán 420 ezer forintos négyzetméteráron szerepeltek az új lakóingatlanok, ami viszont stagnálásnak felel meg a januári szinttel összevetve. A jelentős drágulás részben az építőanyagok árának emelkedésével magyarázható, amelyek a későbbiekben is jelentős áremelkedést okozhatnak az idén és jövőre átadandó lakások esetében. Idén május végéig a kivitelezők átlagosan 15-20 százalék anyagár-emelkedést érzékeltek, a kivitelezési árak április végéig átlagosan 8 százalékkal nőttek, ezen belül a lakásépítésnél durván 10 százalék volt a drágulás. Budapesten például múlt év második felében - júniustól az év végéig - kevesebb mint 10 ezer forinttal nőtt az eladásra kínált új lakóingatlanok átlagos négyzetméterára, idén januártól július elejéig viszont több mint 60 ezer forinttal.
És a használt lakások?
Júliusban 12 600 használt lakóingatlan cserélt gazdát az ingatlan.com júliusi tranzakcióbecslés szerint. Bár ez 5 százalékkal elmarad a tavaly júliusi 13 ezer 200 darab adásvételtől a használt lakások piacán, bőven meghaladja a múlt évi, alig 9 ezres havi átlagot és a 2019-es 12 ezer feletti havi átlagos forgalom szintjén van.