Kiderültek a ponthatárok a felsőoktatásban, ezzel egyidőben megindult az albérletkeresés őszre. Természetesen a fővárosban legdrágábbak az átlagárak, de több vidéki városban is mélyen zsebbe kell nyúlni. A júniusi bérleti díjak országosan 14, Budapesten 10 százalékkal haladták meg a 2020. januári csúcsot. Idén a rezsi is kulcskérdés lesz.
Amekkora öröm, hogy bekerült a gyermek az egyetemre, akkora gondot jelenthet szeptemberre megfizethető, csendes, jó elhelyezkedésű albérletet találni neki. Az idei albérletszezon azért lesz kivételes, mert az előző években a lokáció és a bérleti díj volt a legmeghatározóbb tényező a bérlőjelölteknél, csak ezek után jött a rezsi és közös költség. Idén magasabb gáz- és villanyárak mellett fontos tényező lesz a rezsi is. Mindemellett 2022-ben folyamatosan emelkedtek az albérletárak.
Tág határok között a fővárosi albérlet
Az ingatlan.com kimutatása szerint a fővárosi albérletárak 2022-ben jelentősen emelkedtek, július közepén átlagosan 195 ezer forintot tettek ki. Messze a legdrágább városrész az V. kerület, amelyre 350 ezer forintos átlag jellemző, de megközelíti a 300 ezres határt már a II. kerület is, a harmadik legmagasabb – 240 ezer forintot – átlagos bérleti díjat – az I. kerület mondhatja magáénak. A két legnagyobb kínálatot felvonultató kerületben, a tizenegyedikben és a tizenharmadikban 175 ezer, illetve 163 ezer forintos átlagár várja a bérlőket. A legolcsóbb városrészek közé sorolható a X., a XVII., a XVIII., a XX., a XXI. és a XXIII. kerület, ahol 125-150 ezer forint az átlag.
Vidéken azért biztatóbb a helyzet
Az egyetemvárosok közül Debrecenre, Győrre és Veszprémre 150-150 ezer forintos átlagos bérleti díj volt jellemző július közepén. Miskolcon 95 ezer forint volt ugyanez. Szegeden 140 ezer forintért, Pécsen pedig 130 ezer forintért kínálják a kiadó lakásokat a tulajdonosok. Kaposváron 99 ezer, Miskolcon 95 ezer forint az albérletek átlagára.