A koronavírus okozta izgalmak után 2021-re megnyugodott az ingatlanpiac. Az év elején a forgalom lassú növekedése látszott. Az új otthonteremtési támogatások azonban lendítettek a forgalmon és az árakon is. A jelzálogpiac pedig rekordot döntött a harmadik negyedévben.
Az idei év kezdetén a 2020-as konszolidáció, a kivárás és a koronavírus járvány hatása miatt a forgalom legfeljebb lassú növekedése látszott a legvalószínűbb forgatókönyvnek, azonban – elsősorban az újonnan bevezetett otthonteremtési támogatások hatására – a piac a vártnál gyorsabban talpra állt és az árak már tavasszal növekedésnek indultak. Ma pedig nem látható olyan tényező, ami miatt az ingatlanpiac ismételt megtorpanására lehetne számítani.
Ami a pillanatnyi helyzetet illeti, szeptemberben mérsékelt ütemben, de folytatódott a lakóingatlan-piac élénkülése. Becslések szerint 11 807 adásvétel volt az ősz első hónapjában, ami ugyan elmarad az előző évek szeptembereihez képest, de augusztushoz viszonyítva 4,5%-os növekedést mutat. A szakemberek ezt még a nyaralások miatti alacsonyabb fordulatszámnak tudják be. Idén július-szeptember között összesen 34.296 tranzakció történt országosan, ami 2019 azonos időszakához képest 10, a 2020-astól pedig 9%-os elmaradást mutat. Éves tekintetben azonban még mindig 20%-os pluszban van az idei piac tavalyhoz viszonyítva.
A nyári időszak csak rövidebb és kisebb mértékben éreztette hatását a lakáscélú jelzáloghitel-piacon, mint az ingatlanok esetében. Szeptemberben már 125 milliárd forint jelzáloghitel realizálódott Magyarországon, amely idén az eddigi harmadik legerősebb hónapot jelenti. A tavalyi évhez viszonyítva ez 65%-kal több. A hitelpiac aktivitása elsősorban az új otthonteremtési támogatásokra vezethető vissza. A harmadik negyedévben a jelzáloghitel-piac új rekordot döntött: több mint 375 milliárd forintnyi hitelt vettek fel a magyarok ebben a három hónapban. A szakértők szerint a forgalom az év végéig tovább emelkedhet - az új zöldhitelben rejlő lehetőségeknek köszönhetően.
Ez a válság nem az a válság
A koronavírus okozta zavart az ingatlanpiacon sokan a 2008-as gazdasági világválsággal hasonlították össze, és hasonló ütemű kilábalást vártak. Annak idején a piac helyreállására, az árak emelkedésére egészen 2014-ig kellett várni. Hasonló várakozással indult az idei év is, azonban az ingatlanpiac a reméltnél korábban és gyorsabban állt talpra, mint tíz éve. Már 2020 elején is a növekedési ciklus végét jelentő konszolidáció jellemezte a piacot, ami a hirtelen berobbant koronavírus járvány és az év végén bejelentett és idén januártól elérhető kormányzati támogatások miatti kivárás hatására forgalomban egyértelmű csökkenésbe, árszínvonalban pedig stagnálásba, néhol enyhe csökkenésbe váltott. Ugyanakkor a makrogazdasági folyamatok a pandémia ellenére is stabilak maradtak és az ingatlanpiac mélyrepülésének kibontakozását a kormányzati otthonteremtési támogatások is megakadályozták azzal, hogy új keresletet generáltak. Elsősorban ennek köszönhetően a forgalom növekedése mellett tavasztól már áremelkedés is megfigyelhető volt a piacon. A járvány hatására nem egy, a 2008-ashoz hasonló világméretű gazdasági válság tört ki, hanem elsősorban a vásárlói szokások és preferenciák változása miatti enyhe visszaesés hagyta lenyomatát az ingatlanpiacon.