Márciustól igényelhetik a maximum 10 milliós kamatmentes újraindítási gyorskölcsönt azok a kis- és középvállalkozások, amelyek leállásra kényszerültek a koronavírus-járvány miatt. Az igénylőknek a 2019-es év végi eredményük számít az – ígéret szerint laza feltételrendszerű - elbírálásnál. Törleszteni csak a negyedik évtől kell.
Az új konstrukció szerint a bajba került kis- és középvállalkozások 10 évre 10 millió forint erejéig kamatmentes kölcsönt vehetnek igénybe, 3 év türelmi idővel. A felvett összeget a vállalkozások bérekre, járulékokra, rezsire, működési költségre és készletfinanszírozásra is használhatják.
Az ügylet lebonyolítója a Magyar Fejlesztési Bank (MFB), a hiteligényléseket az országosan 474 helyen elérhető MFB Pontokon lehet benyújtani. Az MFB Pontok hálózatát a Takarékbank, a Budapest Bank, valamint az OTP Bank, az MKB Bank és a Gránit Bank fiókjai és tagintézményei alkotják.
Százmilliárd forint áll rendelkezésre, melyből a vállalkozások 1 és 10 millió forint közötti összeget igényelhetnek márciustól: saját forrásra nincs szükség, kamattal pedig nem kell számolniuk. Kezelési költséget, rendelkezésre tartási jutalékot, előtörlesztési díjat, szerződésmódosítási díjat nem számítanak fel. A futamidő 120 hónap, s a 2019-es év végi eredményt (azt, hogy működő- és életképes volt-e a vállalkozás) veszik majd figyelembe kamatmentes újraindítási gyorskölcsön kérelmének elbírálása során – az ígéret szerint ugyan laza feltételrendszerrel, de kritérium, hogy nem lehettek akkor veszteségesek. A hitel nyújtásánál szóba kerülő vállalkozások túlnyomó többségben veszteséget termelnek a korlátozások miatt, így a kereskedelmi bankoktól alig kapnak kölcsönt.
Az is kiderült már, hogy a negyedik évtől kezdődően 119 ezer 48 forintos havi törlesztőrészletre számíthatnak a tízmilliós hitelt felvevők.
Egyértelmű, hogy a veszélyeztetett ágazatok prioritást élveznek, a turizmus-vendéglátást, rendezvényszervezést, szálláshelyszolgáltatást és azok beszállítói köre benne lesz a kedvezményezettek körében, akárcsak a taxisok, az edzőtermi szolgáltatás, az előadó-művészet, a múzeumi tevékenység, valamint egyéb szabadidős tevékenységek – a pontos TEÁOR-kódokat, tevékenységi köröket hamarosan közzé teszik.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara javaslata szerint az első körben tervezett 25 szakmacsoport mellett második körben azoknak a cégeknek is elérhetővé kellene tenni a kamatmentes konstrukciót, amelyek ugyan nem kényszerültek leállásra a járvány és a korlátozások miatt, de mégis jelentős árbevétel-kiesést okozott nekik a pandémia.
A Magyar Fürdőszövetség jelezte, az újraindítási gyorskölcsön kiterjesztését kérik az önkormányzati vagy állami tulajdonú fürdőkre is. A Magyar Vendéglátók Ipartestülete pedig azt szeretné elérni, hogy még a 2019-ben veszteséges vállalkozók is esélyesek lehessenek a hitelre.
Kik lehetnek a kedvezményezettek az első körben?
- Szállodai szolgáltatás
- Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás
- Kempingszolgáltatás
- Egyéb szálláshely-szolgáltatás
- Utazásközvetítés
- Utazásszervezés
- Máshova nem sorolt egyéb szárazföldi személyszállítás
- Sport, szabadidős képzés
- Előadó-művészet
- Előadó-művészetet kiegészítő tevékenység
- Művészeti létesítmények működtetése
- Múzeumi tevékenység
- Növény-, állatkert, természetvédelmi terület
- Sportlétesítmény működtetése
- Sportegyesületi tevékenység
- Testedzési szolgáltatás
- Éttermi, mozgó vendéglátás
- Rendezvényi étkeztetés
- Italszolgáltatás
- Filmvetítés
- Konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése
- Egyéb sporttevékenység
- Vidámparki, szórakoztatóparki tevékenység
- Fizikai közérzetet javító szolgáltatás
- Máshova nem sorolható egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenység