A gyermekvállalást ösztönző kölcsön több mint két éve jelent meg a hitelpiacon, és népszerűsége azóta is jelentős: a jegybank adatai szerint ugyanis közel 1400 milliárd forintot folyósítottak a babaváró hiteligénylés fedezésére 2019-es indulása óta. A program meghirdetésétől eltelt időben a tavalyi január-június időszakban például mintegy 290 milliárd forintot tett ki a hitelvolumen, ami a lakossági hitelállomány 10-15 százaléka volt.
A felmérés szerint 2021 január-decembere között a Babaváró legnépszerűbb felhasználási módja a lakásvásárlás volt, az igénylők több mint 72 százaléka költötte erre a kölcsönt. Aránya több mint 10 százalékponttal szárnyalta túl az egy évvel korábbiét és az elmúlt egy évben minden eddiginél magasabb arányban költötték lakásvásárlásra az ügyfelek a babaváró támogatást az adatok alapján - közölték.
Ha átlagos lakásárakkal számolunk, s mivel Budapesten 40-45 millió forint körül van egy átlagos lakás ára, a maximális, 10 millió forintos támogatásból a fővárosban az ingatlanok vételárának átlagosan körülbelül a negyedét lehet a babaváró támogatással finanszírozni.
Vidéken kedvezőbb a helyzet, ott a 20-30 millió forintos ingatlanárakkal számolva közel a felét, sőt, kistelepüléseken akár a teljes egészét ki lehet belőle fizetni.
Az is látszik, hogy a lakásvásárlás után a felújítás, korszerűsítés, otthonbővítés szerepel a hitelcélok között.
Sokan választották még az Állampapír Plusz kötvény vásárlását, ami korábban az egyik legkedvezőbb befektetési formának tűnt. Ma is használják befektetési célra az igénylők, de kevésbé az államkötvény vásárlására. De vannak olyanok is szép számmal, akik például autóvásárlásra költik ezt a hitelt, illetve támogatás, miután szabadon felhasználható.
Az elemzés szerint - a múltbeli negyedéves, 175 milliárd forintos átlagokat figyelembe véve -, a program végéig, beleszámolva 2021 második félévét is, még közel 1000 milliárd forintnyi támogatott hitelt fognak felvenni a családok, mivel 2022 év végéig még biztosan igényelhető babaváró hitel.
Fotó: PxHere