A babaváró hitel és a személyi hitel abban azonos, hogy mindkettő szabadon felhasználható. Minden bizonnyal ez jelentős tényező népszerűségükben. Miben azonosak még és miben különböznek?
Nézzük e két hitelfajta fő tulajdonságait, hogy megértsük trendjeiket az elmúlt két évben!
A babaváró hitel részben vagy egészben támogatássá válhat, ha gyermek, illetve gyermekek születnek. Nem véletlen, hogy amikor megjelent, az első teljes hónapban, 2019 augusztusában rögtön azóta is megdönthetetlen csúccsal indult, 114 milliárd forintos új szerződéses összeggel. Innentől csökkenésnek indult, majd 2020 elején beállt havi 50 milliárd forintra. A mélypont 2021 januárjában volt 36 milliárd forinttal. Az adatokból az látszik tehát hogy bevezetésekor sokan rákaptak, aztán néhány hónap alatt elmúlt az újdonság hatása, és nagyjából azonos szinten maradt. Ez persze érthető, hiszen olyan feltételek vannak, amelyek csak kis mértékben termelődnek újjá. Magyarán a házasok száma nem lő ki egyik napról a másikra, nagyjából azonos szinten jelentkeznek újak. S közülük kerülhetnek ki az új igénylők.
Ezzel szemben a személyi hitelnél nincs olyan feltétel, ami kimerülhetne, azaz csak a jövedelmi viszonyoktól függ a hitelképesség. Illetve a hitelfelvételi hajlandóság változhat még, a külső körülmények miatt. Nos, ilyen külső körülmény például a járvány. Ennek hatása jól látszik az adatokból. Ugyanazt az időszakot nézzük, mint a babavárónál. 2019 nyarától 2020 februárjáig nagyjából azonos szinten, havi 50 milliárd forint körül vették fel az ügyfelek a személyi kölcsönt. Aztán jött a Covid, vele a bizonytalanság és az óvatosság. 2020 áprilisára 13 milliárdra zuhant a felvett összeg. Innen kapaszkodott aztán fel, a járvány csillapodásával, megszokottá válásával, közelítve a kétéves csúcshoz. 2021 augusztusára 45 milliárd volt a havi szerződéses összeg, ezzel előzte le a babaváró 42,3 milliárdját.