A drasztikusan emelkedő gáz- és energiaköltségekre válaszul sokan és rohamtempóban vágtak bele a lakás korszerűsítésébe, nyílászáró cserébe, szigetelésbe, vagy éppen napelemek felszerelésébe. Ezek azonban milliós tételek, s nem mindenkinek áll rendelkezésre hirtelen ennyi a számláján: megérheti azonban kölcsönt felvenni.
Felújítással nagyobb lesz a lakóingatlanunk értéke, s még az emelkedő kamatkörnyezet ellenére is megérheti erre hitelt felvenni, ha a jövőben a gáz- vagy áramszámlánkra gondolunk. A rezsicsökkentés legjobb alternatívája ugyanis a szigetelés.
A háztartások kétharmada szerint a rezsicsökkentés szabályainak megváltozása érinteni fogja saját anyagi helyzetüket. Leginkább a családi házak és a 100 négyzetméter feletti ingatlanokban élők, a kisvárosi és községi lakosok, valamint a gyereket nevelő családok tartanak ettől.
A megkérdezettek átlagosan havi 27 ezer forint tehernövekedésre számítanak – derül ki GKI és a Masterplast közös, augusztusi kutatásának eredményeiből.
Magyarországon a szigetelési kultúrát az elmúlt 10 évben az építési és energetikai szabályok szigorodása mozgatta. Az új építésű épületek már megfelelő szigeteléssel készültek és az elmúlt években a felújítások során alkalmazott szigetelések is hatékonynak mondhatók. De a teljes épületállomány tekintetében továbbra is alacsony a megfelelő szigeteléssel rendelkezők aránya, az épületek közel 70 százaléka „szigeteletlen”. A Magyarországon jelenleg érvényes energetikai követelmény új lakóingatlanoknál a BB kategória, ami 100 kWh/m2/év fogyasztási értéket jelent. Az ország teljes lakásállományának átlaga azonban az FF kategóriába esik, ami 200-250 kWh/m2/éves fogyasztási szintnek felel meg. A 60-as 70-es években épült „Kádár Kocka” házak a GG, a 80-as 90-es években épült házak FF, míg a 20 éves házak körülbelül a DD kategóriában vannak. A Masterplast számításai szerint, aki egy 100 négyzetméteres FF kategóriájú épületben lakik, az bele tud férni a fogyasztásával a rezsicsökkentett szintbe, ám ebben az energetikai számításban csak a lakás alapvető működtetéséhez szükséges energiaszükséglet van benne, a hűtés, fűtés, és használati melegvíz. Ez a normatíva azonban messze nem fedezi a valós igényt, mert számos egyéb fogyasztás is keletkezik a lakásban vagy akár a lakáson kívül is. Valójában legalább a BB szintű épületek tulajdonosainak van csak esélyük arra, hogy a fogyasztásukat a rezsicsökkentéssel támogatott szint alatt tartsák.
Így jöhet képbe a nyílászáró-csere, a hőszigetelés vagy a napkollektor felszerelése. Ezek azonban milliós tételek lehetnek, sokan ezt csak hitelből tudják finanszírozni. A személyi kölcsön havi legkedvezőbb törlesztőrészlete 2 millió forint, 5 évre felvett hitelnél 45 ezer 318 forint, s a teljes visszafizetendő összeg valamivel több, mint 2,7 millió forint. Öt év alatt pedig vélhetően egy ekkora felújítással 700 ezer forintnál többet tudunk megspórolni az energiaköltségünkön, hisz ha csak havi 12 ezerrel kevesebb lesz a számla, már jól jártunk.