Minden nyolcadik kérelmező bukja az otthonfelújítási támogatást, leggyakrabban köztartozás miatt. Érdemes erre figyelni az igénylés előtt, mert a munkák költségeinek megelőlegezésére felvett otthonfelújítási hitelünk is sokkal rosszabb konstrukcióval törleszthető, ha ugrik a támogatás.
Az állami lakásfelújítási támogatást januártól lehet igényelni, maximum 3 millió forintot. A munkadíj és a kivitelezés költségeinek felére lehet beadni a kérelmet, melyet utólag kapunk meg.
A támogatás 2021. januári bevezetése és május 7. között 8,5 milliárd forint értékben érkezett be támogatási igény, a Magyar Államkincstárhoz (MÁK), amiből közel 3,2 milliárd forintot jóvá is hagytak és ez 2148 ügyletet jelentett. A MÁK által január 1. és május 7. között elfogadott számlákon belül anyagköltségre 3,9 milliárd forintot (58%), munkadíjra pedig 2,8 milliárd forintot (42%) számoltak el.
Köztartozás miatt sokan elbukják
Az elutasítási arány azonban elég magas, 12,5 százalékos volt. A rendelet szerint nincs lehetőség jogorvoslatra. A kérelem elutasítása esetén – amennyiben megfelel a feltételeknek – lehetőség van újabb kérelmet benyújtani 2022. december 31-ig. A leggyakoribb probléma az igénylők körében, hogy az igénylőnek – vagy együttes igénylés esetén valamelyik félnek – az igénylés időpontjában köztartozása volt. Az állami adóhatóság által nyilvántartott tartozásokról a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV) lehet érdeklődni. Az igazolás a NAV IGAZOL nyomtatványának kitöltésével és ügyfélkapus benyújtásával vagy akár a NAV Ügyféltájékoztató és Ügyintéző Rendszerén (ÜCC-n) keresztül is elérhető. Aki nem regisztrálta magát a NAV-nál az ÜCC-n, az személyesen a NAV ügyfélszolgálatain vagy postai úton is kérhet igazolást.
Ha nincs támogatás, drágább a hitel is
Ha a felújítás támogatott otthonfelújítási hitelből valósult meg, akkor az elutasítás mellett plusz kamatköltséggel is szembesülhettek a csalódott igénylők. Egy példa: 6 millió forintos lakásfelújítás esetén, ugyanennyi hitellel számolva 5 évre, nagyjából havi 110 ezer forintos induló törlesztőrészlettel számíthatunk. Ha egy év után a lakásfelújítási támogatásban megkapott 3 millió forintot teljes egészében betörlesztjük, akkor a havi részlet alig több mint 35 ezer forintra csökken. Összességében 6,8-6,9 millió forintot fizetünk vissza a banknak. Ha viszont nem kapjuk meg a támogatást, a törlesztő nemhogy harmadára csökkenne, de még magasabb is lesz a plusz kamatköltség miatt.
Átlagban másfél millió fölött
Július közepéig bezárólag már 18 ezer 529 támogatási kérelem érkezett be: a teljes igényelt támogatás összege 29,9 milliárd forint, az átlagos igényelt támogatási összeg pedig 1,61 millió forint volt. A már jóváhagyott ügyletek alapján egy átlagos felújítás végösszege így legalább hárommillió forintra tehető. Több ezer igénylés van még folyamatban, az elfogadott számlák között az anyagköltség dominál.
Érdemes gyűjteni a számlákat
Legkésőbb a számla kifizetését követő 60 napon belül kell igényelni a felújítási támogatást. Ha ki akarjuk használni a 3 millió forintos keretet, akkor érdemes lehet a következő másfél évben gyűjtögetni a számlákat, hisz több számla esetén az utolsó számla kifizetésének dátumától kell számítani a határidőt. Azonban 2022. december 31-e a végső igénylési határidő a számlák kifizetésének dátumától függetlenül. Ha a kérelem esetében nincs szükség hiánypótlásra, a bírálati idő maximum 30 nap, az összeget pedig ezt követően 5 napon belül elutalja a Magyar Államkincstár. Jó hír, hogy egy lakásfelújítás során ugyanazokat a számlákat el lehet számolni a lakástakarék-pénztári megtakarítás és a lakásfelújítási támogatás terhére is.