Áprilisban országosan 11 ezer 911 ingatlan-adásvétel történt, ami 12 százalékos csökkenés az előző év azonos hónapjához képest és 18 százalékos visszaesés az idei márciushoz képest. Vannak kapaszkodók, amelyek lendületben tarthatják az ingatlanpiacot.
A jelzáloghitel-piac az ingatlanpiaccal ellentétben még áprilisban is jelentősen bővült: 120 milliárd forintos volumen becsülhető. Az előző hónaphoz és az előző év ugyanezen időszakához is hasonlítva ez több mint 10 százalékos emelkedésnek felel meg, amelyhez a zöldhitel utolsó aktív időszaka is hozzájárult.
Az MNB tényadatai és az utolsó két havi becslése alapján az első négy hónapban 29 százalékos emelkedéssel, 100 milliárd forintos plusznál tart a piac 2021 hasonló időszakához képest, idén így eddig több mint 440 milliárd forint jelzáloghitelt folyósítottak.
Hogy mi határozhatja meg a közeljövő piacát? Például az, hogy a választások elmúltak, hamarosan feláll az új kormány, és néhány héten belül már látható lehet, hogy az új kabinet milyen otthonteremtési támogatásokban gondolkodik. Azok pedig jelentős mértékben befolyásolják a jelzáloghitel-piacot. A kedvező környezet pedig az ingatlanforgalomra is kihat.
Ha szűkülnek a lehetőségek, akkor sokan a még meglévő, de idén év végén lejáró lehetőségeket igyekeznek majd kihasználni, ilyen a babaváró hitel, illetve támogatás. Ha maradnak a támogatások azok szintén növelik majd a lakásvásárlási és hitelfelvételi kedvet.
Ugyanakkor az utóbbi hónapok jelzálogpiacát erősítő MNB Zöld Otthon Programja is folytatódik. Április elején a Monetáris Tanács a keretösszeg 100 milliárd forintos megemeléséről döntött, igaz a finanszírozható lakásokra vonatkozó energetikai követelményeket is szigorította. Az valószínű, hogy ez a 100 milliárd a következő hónapokban fog megjelenni az ügyfeleknél, tehát növeli a forgalmat.
Mindezeket figyelembe véve vannak tehát kapaszkodók, amelyek lendületben tarthatják az ingatlanpiacot, még ha valószínű, most is érzékelhető lesz a szokásos nyári visszafogottság.