A Magyar Nemzeti Bank októbertől a fenntarthatóság, a környezettudatosság és az energiahatékonyság támogatására lehetőséget teremt a korszerű lakások megvásárlásához kedvező kamatozású hitelek kibocsátására. Az állam a gyermekes családokat további támogatással segíti, a zöld hitel egy része kamatmentes lehet.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2020 decemberében indította útjára a Családi Zöld Pénzügyek programját, amely a felnőtteket célzó pénzügyi ismeretterjesztést, fogyasztói szemléletformálást kívánja kitágítani annak bemutatásával, hogy a pénzügyek a környezet, valamint a fenntartható fejlődés szolgálatába is állíthatók. A program fejlesztésének megalapozására, és a lakosság pénzügyi döntésmechanizmusainak feltárására a jegybank 2021. nyarán egy 1000 fős, a 25-59 éves magyar lakosság körében reprezentatív kutatást végzett “Ökotudatosság és pénzügyek” címmel.
A felmérés alapján a vizsgált lakosság négy jól elkülöníthető csoportra osztható. A leginkább környezettudatos 17% teljes életmódját áthatja a környezettudatosság, odafigyel pénzügyeire, míg további 34%-nak akkor fontos a környezetvédelem, ha az valamilyen megtakarítással jár. 16%-ot tesz ki a nagyobb részben életkezdők által dominált mának élő, kockázatvállaló csoport, míg 33% közömbösnek mutatkozik a környezetvédelem és a takarékosság tekintetében egyaránt.
Az első két csoport számára biztosan jó hír, és a többiek gondolkodását is módosíthatja, hogy az MNB a Növekedési Hitelprogram részeként 2021. októberében elindítja a Zöld Otthon Programot. A lakossági ügyfelek a program keretében energiahatékony új lakások, családi házak vásárlására és építésére igényelhetnek kedvező, a teljes futamidő alatt fix kamatozású hitelt a programban részt vevő pénzintézeteknél. A program célja a környezeti fenntarthatósági szempontok hazai lakáspiacon történő érvényesülésének ösztönzése, ami egyúttal hozzájárulhat a zöld otthonok iránti kereslet, illetve ezen keresztül a kínálat élénkítéséhez is.
A hitelt október 4-től lehet igényelni a kereskedelmi bankoknál. A hitelkeret összegét az MNB Monetáris Tanács 200 milliárd forintban állapította meg.
A zöld hitel legfőbb szabályai:
- Kizárólag energiahatékony, Magyarország területén fekvő, új lakás vásárlásának, illetve építésének finanszírozására használható.
- Az új lakás energiahatékonynak minősül, ha a primer energiaigénye legfeljebb 90 kWh/m²/év, továbbá BB (azaz közel nulla energiaigényű) vagy annál jobb energetikai minőségi besorolású.
- A lakáshitel összegének felső határa 70 millió forint (csok igénylése esetén azzal együtt 70 millió forint).
- A hitel teljes összegét a szerződés megkötésének napjától számított 4 éven belül lehet lehívni (egy összegben legfeljebb 3 éven belül).
- A kölcsön futamideje legfeljebb 25 év.
- A kamata legfeljebb 2,5 százalék.
- A folyósítási díj a folyósított hitelösszeg 0,75 százaléka, de legfeljebb 100 ezer forint lehet.
- Az elő- és végtörlesztési díj a törlesztett összeg 1 százaléka, de alkalmanként és szerződésenként legfeljebb 30 ezer forint lehet, a lakástakarék-pénztári szerződés alapján történő törlesztés esetén díjmentes.
- Harmadik fél számíthat fel egyéb díjat, (pl. közjegyző, földhivatal, értékbecslés), de a folyósító bank nem.
A kormány az MNB zöld hitelét kiegészíti egy még kedvezőbb, 0 százalékos kamatozású lakáshitellel is azok számára, akik a CSOK igénybevételével költöznek ilyen ingatlanba. Akik igénybe veszik az MNB Zöld Otthon Programját és felveszik a csok-ot (azaz új lakás esetén két gyermeknél 2,6 millió, három gyermek mellett 10 millió forintot), azok a CSOK mellé nyújtott kamattámogatott hitelt két gyermek esetén 10, három gyermek esetén 15 millió forint erejéig 0 százalékos kamattal vehetik igénybe.