Felvették! Az egyetemi ponthatárok meghirdetése után sok családban nagy volt az öröm, amivel együtt gond is szakadt a nyakukba: hol fog lakni a gyerek? S persze: mindez mennyibe fog kerülni? Az albérletpiacon körülnézve a nagyobb egyetemi városokban havi 100 ezer forintos bérleti díjjal számolhatnak, Budapesten többel. Volt, aki – akár hitelt felvéve is - inkább lakást vásárolt.
Tizennyolcezer lakóingatlan-hirdetés szerepel az országos albérletpiac kínálatban, ebből tudnak válogatni azok, akiket felvettek, de kollégiumi lehetőség híján ősszel kezdik meg felsőoktatási tanulmányaikat. Az albérleti lehetőségek kiválasztásánál jellemzően az ár és a lokáció az elsődleges szempont. Ez érthető, hiszen jelentős anyagi ráfordítást igényel a leendő egyetemistáktól lakhatásuk megteremtése – közölte friss elemzésében a Duna House.
Élénkült a piac
A budapesti albérletpiachoz képest a fővároson kívüli térségekben, különösen a nagy egyetemi városokban komoly élénkülés tapasztalható. Az idén, januártól július közepéig országosan a kiadó lakások iránti kereslet 3 százalékkal nőtt éves összevetésben. Ezen belül a Budapesten kívüli albérletek iránti érdeklődés 13 százalékkal erősödött.
Bár Budapesten 140 ezer forint a havi átlagos bérleti díj (ez közel 7 százalékos csökkenést jelent az egy évvel korábbi 150 ezer forinthoz képest), majdnem ezer ingatlan 100 ezer forintnál olcsóbban is bérelhető. „Lányomat felvették az ELTE-re, ősszel kezdi meg tanulmányait. Mérlegeltük a lehetőségeket, ám a 100-150 ezer forint feletti bérleti díjakat látva, s húgára és öccsére gondolva, szerintem logikusan úgy döntöttünk: inkább vásárolunk egy kisebb, 30 négyzetméteres kis ingatlant” – mondta egy győri családapa. Ők ezt saját erőből megoldották, akinek viszont erre e nincs módja, hitelből is kaphat rá esélyt: Lakás hitel
Mennyi a törlesztő?
Egy példa: Budapesten a Hungária körúton például egy 35 négyzetméteres, felújított másfél szobás lakás a nyolcadik emeleten 23,5 millió forintba kerül a Közszolgálati Egyetem mellett. Ehhez egy 15 millió forintos hitel felvételekor (15 évre) a havi törlesztőrészlet 103 ezer forint körül mozog. Érdemes erre a linkre kattintani és kalkulálni: Lakásvásárlási hitel kalkulátor
A lakás azonban az albérletárakkal számolva 12 év alatt visszahozza az árát – persze csak ha egy gyermekkel kalkulálunk. Ha azonban lakótársa is van, akivel megosztja azt, s neki havi fix díjat fizet, akkor még hamarabb.
Vidéki városokban valamivel olcsóbb
A nagyobb egyetemvárosok közül Debrecenben 110 ezer, Győrben 108 ezer, Miskolcon 85 ezer, Pécsen 99 ezer, Szegeden pedig 100 ezer forintos bérleti díjakkal indul az albérletszezon.
A bérleti szerződés megkötése során érdemes tisztázni, hogy milyen díjakat hárít át a tulajdonos a bérlőre. A rezsit (víz-,gáz-, villanyszámlák) és a közös költséget hagyományosan a bérlők fizetik, de ha az utóbbi egy része a társasház felújítási alapjába kerül, akkor azt a részt a tulajdonosnak illik megfizetnie, hiszen ez az ingatlan hosszútávú minőségének megőrzését szolgálja, nem pedig az időszakos használattal kapcsolatban felmerült költségeket fedezi – javasolja az ingatlan.com az albérlőknek. A bérleti szerződésben érdemes lefektetni például a garanciális hibák javításának kérdését, a lakásban található bútorok, berendezések jegyzékét, az óraállások jegyzőkönyvezését vagy a felmondás módját. A jogilag tiszta helyzet jelenti az egyetlen megoldást, ha vitás helyzetre kerülne sor – legyen szó akár anyagiakról, akár felelősségvállalásról.