Kedvezmény, kedvezményes hitel, támogatássá átalakuló kölcsön, az adósság egy részének elengedése, áfa-visszaigénylés: leendő (vagy már megszületett) gyermekek „nyomhatják le” az újépítésű lakás árát, ha kihasználjuk a már meglévő vagy idén életbe lépő támogatásokat. Hogyan „szedjük össze” egy 45 milliós lakás árát akár önerő nélkül?
Budapesten a IV. kerületben most egy 79 négyzetméteres három szobás, erkélyes, újépítésű lakást 45 millió forintért kínálnak. Lássuk, miként juthat hozzá, hogyan tudja előteremteni a szükséges összeget, s – az idén érvénybe lépőkkel együtt - milyen kedvezményeket vehet igénybe egy fiatal pár, ha ebben szeretnék elkezdeni önálló életüket.
Előrebocsátjuk: a legjobb opció ez esetben természetesen az számukra, ha legalább három gyermeket terveznek.
Kedvezmény mellé kedvezményes hitel
Az első gondolatuk a CSOK lehet, vagyis a családi otthonteremtési kedvezmény, hisz a gyermekek számától függően akár 10 millió forint támogatást kaphatnak. Fontos, hogy kizárólag új lakás vásárlására vagy építésére lehet fordítani a támogatást, a lakás minimum 60 négyzetméter, a családi ház pedig minimum 90 négyzetméter kell, hogy legyen.
Kedvezményes, államilag támogatott Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel igényelhető a CSOK mellé: ha három gyermeket vállalunk, maximum 15 millió forint.
Idén életbe lépő változás, hogy már csak 5%-os lakásáfa terhel minden újépítésű lakást, sőt a CSOK-kal vásárlók utólag visszaigényelhetik az 5%-os áfát is: akár milliós segítség lehet ez is.
Babaváró-hitel: maximum havi 50 ezer
A második gondolat: babaváró hitel, hisz 10 millió forint szabad felhasználású kamatmentes kölcsönt igényelhetnek a fiatal házasok.
Ez a lehetőség jövő év végéig elérhető. A törlesztőrészlet legfeljebb havi 50 ezer forint, a futamidő 20 év is lehet. Amennyiben a kölcsön igénylésétől számítva 5 éven belül megszületik az első gyermek, a kölcsön továbbra is – immár a teljes futamidő alatt – kamatmentesen törleszthető, a törlesztést pedig 3 évre felfüggesztik. A második gyermek születésénél újabb 3 évig nem kell törleszteni, és a fennálló tartozás 30%-át is elengedik, a harmadik gyermeknél pedig a teljes fennmaradó összeget átvállalja az állam.
Lakáshitel: gyerekek után adósságelengedés
Ha mindenben a plafonig megyünk, akkor 35 millió forintnál járunk, már csak 10 millió hiányzik a lakás árából. Ha ez az összeg önerőként a folyószámlán van – mondjuk egy lakástakarék-megtakarításban – akkor összeállt a pénz az új otthon megvásárlására. Ha nincs, akkor harmadjára lakáshitel jöhet szóba (ha a pár keresete azt elbírja): Új Lakásvásárlásra. Jó hír, hogy lakáshitelnél a Babaváró összegének 75%-át önerőként veszik figyelembe.
Kiszámolható, hogy a legrosszabb esetben – vagyis önerő nélkül – mennyit kellene elbírnia havi törlesztőrészlet formájában induláskor a fiataloknak.
A CSOK-hitelt, ha 25 évre veszik fel, a havi törlesztőrészletnél 70 ezer forinttal számolhatnak. A babaváró hitelnél 20 év a plafon, ennyi időre tudják felvenni, itt ugye 50 ezer forintban maximalizálták a törlesztőt (ez azonban az első gyermek 12 hetes magzati korától szünetelhet, ha a harmadik baba is megszületik, támogatássá alakul, vissza sem kell fizetni a fennálló tartozást).
A 25 évre felvett 10 milliós lakáshitelnél 45 ezer forintos havi törlesztővel számolhatunk.
Ez összességében induláskor 165 ezer forintos terhet jelent, de… Ha minden a tervek szerint alakul a már említett 50 ezres babavárót hamar felfüggeszthetik, majd a gyermekek érkezésével elengedhetik. Havi 115 ezer forint törlesztőrészlet pedig a család már 300-400 ezer forintos nettó bevételéből is vállalhatónak tűnik.
S ez az összeg még menet közben csökkenhet. Megírtuk: az újépítésű lakást hitelből vásárlókra is vonatkozik a gyermekek után járó kedvezmény, ami a 2. gyermeknél 1 millió forint, míg a 3. gyermeknél 4 millió forint adósságelengedést jelent.
(Sorozatunk második részében bemutatjuk, hogy megyeszékhelyen vagy falun miként érvényesíthetők a támogatások)