Az egy évvel korábbihoz képest, harmadával több, összesen 111,4 milliárd forintnyi lakáshitel-szerződést kötöttek novemberben a háztartások – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. A hitelfelvételi kedv első sorban annak köszönhető, hogy nagyon kedvező kamatkörnyezet volt Magyarországon, egészen az MNB kamatemelési ciklusának kezdetéig, 2021 júniusáig. Emellett a számos otthonteremtési támogatás is ösztönzött hitelfelvételre – mondta az RTL Klub reggeli műsorában a Financial Expert hitelszakértője.
Az MNB első tizenegy havi számain látszik, hogy történetének legerősebb évét zárhatja a lakossági hitelpiac Magyarországon.
Ez elsősorban a lakáshiteleknek köszönhető, amelyeknél a január eleje és november vége közötti időszakot vizsgálva csaknem 40 százalékkal nőtt az újonnan megkötött szerződések összege, megközelítve az 1200 milliárd forintot.
Jóval visszafogottabb ütemben, de stabilan nőtt a fogyasztási hitelek piaca is: az itt kimutatott 1142,8 milliárd forint 6,7 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.
Ez elsősorban a személyi hiteleknek köszönhető, ahol a kihelyezett összeg 37,8 százalékkal, 434,6 milliárd forintra ugrott éves összevetésben. A babaváró kölcsönnél ugyanakkor már több mint 11 százalékkal csökkent az új szerződések összege 2020 első tizenegy hónapjához viszonyítva, igaz, így is meghaladta az 509 milliárd forintot.
A háztartások hiteleinek állománya közben hónapról hónapra újabb csúcsokra tör: november végén 9277,9 milliárd forintot tett ki, 15,3 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A lassan két és fél éve jelentős keresletet generáló babaváró kölcsön pedig alaposan átalakította a lakossági portfólió összetételét. Miközben a lakáshitelek és személyi kölcsönök súlya alig változott a 2020. novemberihez képest – 49,2 és 12,4 százalékot tett ki –, addig a babaváróé 12,7-ről 16,5 százalékra ugrott egy év alatt.
Mi ösztönzött hitelfelvételre?
A hitelfelvételi kedv első sorban annak köszönhető, hogy nagyon kedvező kamatkörnyezet uralkodott Magyarországon az elmúlt időben, egészen az MNB kamatemelési ciklusának kezdetéig, 2021 júniusáig. Emellett, a számos Családi Otthonteremtési Program keretén belül adható támogatás és hiteltermék is ösztönzött hitelfelvételre. Ugyanakkor, lakásvásárlási hajlandóságnak kulturális okai is vannak Magyarországon, ugyanis Európa ezen régiójában erős a tulajdonlási vágy, azaz az emberek saját otthon birtoklását egyfajta pénzügyi célként is kitűzik. A témáról Balázs Zsófia, a Financial Expert hitelezési vezetője beszélt az RTL Klub reggeli műsorában.
Elmondta, legtöbben lakásvásárlás miatt vettek fel kölcsönt, de emellett jelentős mennyiségű fedezetlen hitel kibocsátás is történt, az elsődleges cél a lakásvásárlás. A támogatott, fix hitelek akár jelentős mértékű önerőt jelenthetnek ezeknek a lakáscéloknak a megvalósításában (CSOK; Babaváró; Támogatott Otthonfelújítási hitel, ZOP hitel), sokszor a fedezetlen alapú hitelek együttes igénylésével is. Hazánkban a használt lakásokra megy a felvett hitelek 85%-a, az új építési ingatlanokra igényelt hitelek aránya mintegy 15%-ot tesz ki.
Érdemes gyorsan lépni
Balázs Zsófia szerint, számos kedvező hitelkonstrukció elérhető még ebben az évben is a piacon, azonban érdemes arra is számítani, hogy ezek a hiteltípusok az év végével, vagy akár már félévkor kifutnak. Tehát, aki most tervezi lakáscéljait megvalósítani, ne habozzon, érdemes kihasználni ezeket a kedvező lehetőségeket még most.
Hosszabb távú nyugalmat ígér a fix kamat
Arról is beszélt, hogy az infláció hatása a jegybanki alapkamatra mindenképp pozitív, ami pedig hatással van a változó kamatozású hitelek havi törlesztőrészletére is (referencia mutató – BUBOR emelkedése). Az MNB korábbi ajánlásai alapján érdemes hosszabb távra (5, 10 év vagy akár végig fix kamatperiódusú konstrukciókra váltani), fixáltatni ezeket a hiteleket. Hazánkban a lakossági hitelállomány még mindig egy jelentős része bír változó kamatozással, az új kibocsátások aránya elenyésző, mintegy 1 % alatti arányról beszélünk. A fix kamatozással felvett hitelek kiszámíthatósága hosszú távra nyugalmat biztosíthat az adósoknak, ezért érdemesebb legalább 5 évre előre rögzíteni a hitelünk kamatperiódusát. A most bevezetett kamatstop a változó kamatozású hitelekre ad egyfajta védelmet, de ez nem tart örökké, 2022. június végével ez a fajta mentesség megszűnik, a törlesztőrészletek az akkori referenciakamat értékéhez lesznek köthetőek újra.
Hitelközvetítővel könnyebb
S hogy van-e kockázat a nagy összegű hitelek miatt? „Manapság nem kell tartanunk a 2008 előtti időket érintő deviza kitettségtől (CHF; JPY). Ez a múlt, hiszen ma már nagyon szabályozott keretek közt zajlik a hitelfelvétel – adósságfékek bevezetése; JTM korlátok). Nem tudhatjuk, mi fog történni, de valószínűleg, ha csak nem kell pl. hiperinflációval szembenéznünk, nem veszélyeztet minket a túlzott hiteleladósodottság. A hitel igény alapú termék, az ember élethelyzetéhez kell igazodjon.
Érdemes hitelközvetítőket bevonni a hitelfelvételbe, ugyanis, az állami támogatások komplexitása feltétlen szakértelmet igényel. A hitelszakértők megfelelő kompetenciával rendelkeznek, valamint szakmai gyakorlattal, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy személyre szabott termékkonstrukciót válasszunk.
Ugyanakkor, a hitelközvetítő cégek (hitelezési méretükből adódóan) sok esetben olyan banki partnerségi kapcsolatokat ápolnak, amelyek kihasználása esetén, akár jelentős pénzügyi előnnyel bírhatnak az ügyfelek számára.
A teljes beszélgetés erre a linkre kattintva elérhető: Mindenki saját lakást akar