Az infláció miatt az MNB emeli az irányadó kamatot, ez növeli a bankok költségeit, akik növelik a hitelkamatokat. Ez a pálya mostanában. A hitelt felvenni akaróknak a gyorsaságot és a hosszan fix kamatú kölcsönöket ajánljuk.
Az infláció elleni küzdelem miatt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az elmúlt hetekben már a havi rendszerességnél gyakrabban emelte a jegybanki alapkamatot. Ennek nyomán a lakosság által felvehető hitelek is drágulnak, azaz emelkednek a törlesztőrészletek.
A kamatemelési hullám elején a bankok egymás közötti versenye miatt visszafogott volt a kamatkiigazítás, ennek azonban mára vége, minden banknál érdemi kamatemelésre kell felkészülni. Már csak azért is, mert a kamatemelési sorozat végét sem látni, az infláció kívánt mértékű csökkenése egyelőre nem tapasztalható.
A jelenlegi piaci helyzetben az „amit ma megtehetsz, ne halaszd holnapra” mondás kifejezetten találónak, ráadásul zsebbe markolóan kifizetendőnek tűnik. A banki ajánlatok között ma válogató legjobb minősítéssel rendelkező hitelfelvevők sem tudnak olyan „kedvező” kamatajánlatot kapni a bankoktól, amilyen kamatszinten májusban még egy átlagos ügyfél bizonyosan számíthatott kölcsönre. Az pedig, hogy az MNB hosszan elnyúló és a korábbinál jelentősebb mértékű kamatemelési ciklusra rendezkedik be, azt jelzi, hogy néhány hét múlva a mai átlagkamatok lesznek elérhetetlenül alacsonyak a hitelre szorulóknak. Azoknak tehát, akiknek terveiben hitelfelvétel szerepel, érdemes előrehozniuk a kölcsönigénylést. Egy 20 millió forintos, 20 évre felvett jelzáloghitel esetében egy további 0,6 százalékos drágulás a törlesztőrészlet és a teljes visszafizetendő összeg 5 százalékot meghaladó mértékű drágulását hozná: a törlesztőrészlet 6500 forinttal emelkedne, míg a futamidő alatt visszafizetendő összeg több mint másfél millió forinttal ugrana meg.
Fotó: PxHere