Öngondoskodással lehet kivédeni a nyugtalan nyugdíjas éveket

Befektetés #nyugdíj

nyugdijas.jpg

Rémisztő helyzetben vannak a magyar idősek, és az évek múlásával csak egyre romlik a helyzet – derült ki egy világszintű kutatásból. Hiú ábrándnak tűnik, hogy valaha is utolérjük Ausztriát, Csehországot vagy akár a régió más országait.

A francia Natixis bank évente készít felmérést szépkorúak helyzetéről. Legutóbb 44 ország időseinek helyzetét kutatták. A Global Retirement Index címet viselő tanulmány négy fő szempontot vizsgál: egészségügyi helyzet, gazdaság, környezeti állapotok és jövedelmi viszonyok. Ezek alapján készül a rangsor, azaz kiolvasható, hogy hol van jó soruk az időseknek és hol kevésbé. Némi malíciával azt mondhatnánk, hogy ha valamelyik magyar polgártársunknak rossz a szíve, az ne olvassa el a jelentést, mert veszélyes lehet. A tanulmányból kiderül ugyanis, Magyarország nemhogy javított volna a helyzeten az elmúlt évben, hanem rontott. 

Érdemes áttekinteni, mit is rejt a négy szempont. Az egészség mutatójába beleszámít a várható élettartam, az egy főre eső egészségügyi kiadások és a biztosításon kívüli egészségügyi kiadások. A pénzügyek szempontjai az időskori kiszolgáltatottság, bedőlt banki hitelek, infláció, kamatok, adónyomás, kormányzati eladósodás. Az életminőségbe beleszámít a levegő minősége, víz és higiénia, biológiai sokféleség és élőhely, környezeti tényezők. Az anyagi jólét alapja pedig a jövedelem-egyenlőség, az egy főre jutó jövedelem és a munkanélküliség. 

Az első tíz helyezett az utóbbi három évben ugyanaz a tíz ország, itt-ott volt csak helycsere csupán: Izland, Svájc, Norvégia, Írország, Hollandia, Új-Zéland, Ausztrália, Németország, Dánia és Kanada. Magyarország a 44 országot tartalmazó listán a 33 helyen áll. Ráadásul úgy, hogy az anyagi jólét kategóriában kifejezetten jól szerepelt a 13. hellyel. Ezt minden bizonnyal leginkább a rendkívül kedvező foglalkoztatottsági adatoknak köszönhetjük. A mögöttünk lévő országok: Chile, Litvánia, Lettország, Mexikó, Oroszország, Kína, Kolumbia, Görögország, Törökország, Brazília és India. 

Nézzük meg, hogy miként szerepelt hazánk és a listán szereplő négy környező ország! Az egyes kategóriák indexét százalékokban adják meg. Minél nagyobb a szám, annál jobb.


Megállapítható, hogy Magyarország a régió országai közül csaknem mindegyik vizsgált mutató alapján az utolsó helyet foglalja el. Különösen leszakadtunk az egészségindex és az életminőség-index szerint, de sereghajtó helyen állunk az időskori pénzügyekben is. Az ország jövedelmi viszonyait, például a jövedelemegyenlőtlenségeket mérő „anyagi jólét-index” az egyetlen, amelyben sikerült megelőznünk egy szomszédunkat, Szlovákiát.

A tanulmány felhívja a figyelmet a leselkedő veszélyekre is, ami az idős embereket sújthatja. Ezek között szerepel például az infláció, ami Európában nálunk a legmagasabb most. Veszélyt rejt a romló demográfiai helyzet, mert emiatt emelni kell a nyugdíjkorhatárt vagy csökkenteni kell a nyugdíjakat, illetve mindkettőt meg kell lépni. Magyarországon 2022-re fejeződik be a mostani korhatáremelési ciklus. Az azt követő kormányok lehet, hogy rákényszerülnek erre a népszerűtlen döntésre. A mostani fiatalabb generációk tagjainak tehát fel kell készülniük arra, hogy akár 70 éves koruk felett is dolgozniuk kell. A jelenlegi nyugdíjrendszer úgy sem lesz képes mindenki számára tisztes megélhetést adó nyugdíjakra.

Csak az lehet a megoldás, hogy erősödik az öngondoskodás.  Hazánkban szerencsére egyre népszerűbbek a nyugdíjcélú megtakarítások: már 1,5 millió ember rendelkezik a három államilag támogatott konstrukció (önkéntes nyugdíjpénztár, nyugdíjbiztosítás, nyugdíj-előtakarékossági számla) valamelyikével.

Azt tudjuk javasolni mindenkinek, hogy ne halogassa a döntést, tájékozódjon a lehetőségek között, és kezdjen el takarékoskodni valamilyen formában. Minél előbb kezdi valaki, annál nyugodtabb nyugdíjas évekre számíthat, vagy akár annál előbb hagyhat fel a munkával, mert tudja finanszírozni a korhatár elérése előtt is az életét. 

Forrás: Financial Expert
Elejére