Pillanatok alatt elfogyott az elektromos autók vásárlását támogató állami keret, sokan lecsúsztak róla. A remélt támogatást hitellel lehet pótolni. Mennyibe kerül mindez? Ennek jártunk utána.
Ahogy az várható volt, gyorsan kimerült az elektromos autók vásárlásának támogatására kiírt állami pályázat kerete. Rövid idő alatt közel 1500 igénylés érkezett be, a felhívás első fordulójának 1 milliárd forintja kevesebb, mint egy óra alatt fogyott el. A rendkívüli igényt látva megnyitották a tervezett két őszi forduló keretét is, de a 3 milliárd forintos összeg is kevésnek bizonyult, sokan lemaradtak tehát az állami pénzről. A támogató szervezet, az IFKA (Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság) azt ígéri, hogy további forrásokat fog biztosítani az eredetileg tervezett pályázati fordulók meghirdetéséhez is.
Lehet tehát várni az őszi pályázatokra, de erősen kérdéses a siker akkor is. Akinek pedig minél előbb kell az autó, sok mérlegelni valója nincsen, teljes egészében saját erőből kell megvennie kocsiját. Mit tehet az, aki kalkulált a 2,5 millió forinttal, de lecsúszott róla? Hitellel pótolhatja a kiesett összeget.
Két lehetőség mutatkozik erre: szabadon felhasználható személyi hitel vagy jelzáloghitel. A személyi hitel a drágább, a jelzáloghitel valamivel kedvezőbb, annál viszont megterhelik az ingatlanunkat. A szabad felhasználású jelzáloghitelek felhasználási célja nincs meghatározva - hasonlóan a személyi hitelekhez. A konstrukció lényege, hogy a hitel fedezetéül a hitelfelvevő által kínált ingatlan szolgál, a felvett hitelösszeg pedig szabadon felhasználható, akár autó vásárlása is. A szabad felhasználású hitelek esetében egyszerűbb és gyorsabb a hiteligénylés folyamata, mint a lakáshitelnél, de jellemzően drágább is annál. Viszont olcsóbb a személyi kölcsönnél. Ezt kell tehát mérlegelni, amikor választunk.