Mindenki a CSOK-ot emlegeti, ha a lakásépítés kerül szóba. De mit tegyen az, akinek nincs gyermeke, idősebb vagy fiatalabb annál, hogy ezzel a lehetőséggel élni tudjon? Vagy akinek hiányzik az önrész egy majdani lakásvásárláshoz? Számukra jól járható út a lakástakarék. A Fundamenta többféle igényre kínál megoldásokat.
A Fundamenta-Lakáskassza Zrt. tavaly több tízezer lakástakarék-pénztári szerződést kötött, a pandémia miatti tavaszi szigorítások idején volt némi visszaesés, de aztán visszaállt a megszokott működés. A cégnél lévő hitel- és betétállomány 10-15 százalékkal nőtt egy év alatt. Ennyi ember nem tévedhet.
Pedig sokan azt gondolták két évvel ezelőtt, hogy befellegzett a lakástakarék pénztáraknak. A kormány akkor ugyanis megszüntette a megtakarításhoz járó állami támogatást. Ez a jóslat majdnem igaz is lett, mára egyedül maradt a piacon a Fundamenta, a versenytársak nem láttak elég jó üzletet e megtakarítási formában. A Fundamenta viszont azt példázza, hogy még mindig kedvező konstrukciókkal és rátermett értékesítőkel meg lehet találni a piacon azokat, akiknek jó megoldást nyújt ez a megtakarítási forma.
Kik ők? Akik kiszámítható, jól tervezhető módon akar takarékoskodni, hogy belátható időn belül saját otthonhoz jusson. Aki tud havonta ugyanakkora összeget (5-100 ezer forintot) félretenni, hosszú távon (4 év 10 hónap-16 év 7 hónap). Aki más módon nehezen tudna önrészt felmutatni egy esetleges vásárláshoz, felújításkhoz. És aki kedvező és kiszámítható hitelkamattal szeretne kölcsönhöz jutni. Érdemes megjegyezni, hogy a Fundamenta ügyfelei gyakran visszatérnek, azaz szép számban vannak azok az új szerződést kötők, akiknek már volt lakástakarék betétje, azaz ismeri és megbízik a konstrukcióban.
A lakástakarék lényege leegyszerűsítve: az ügyfél hosszú távon, minden hónapban ugyanakkora összeget fizet be, mely után kamatot és kamatbónuszt kap. A futamidő után az így összejött tőkét és kamatot megnövelheti kedvezményes kamatozású hitellel, ezek együttese a szerződéses összeg.
Ezt az elvet követi az összes konstrukció. Melyek ezek?
A Fundamenta megtakarítási formái:
- Otthontervező Lakásszámla
- Gyarapodó Lakásszámla
- Gyerek Lakásszámla
Ezeken belül számos variációs lehetőség közül választhat az ügyfél a havi takarékoskodás összegét és a futamidőt tekintve egyaránt. Attól függően, hogy az élethelyzete szempontjából mi a legkedvezőbb, anyagi lehetősége mit enged meg. (A Gyerek Lakásszámla esetén a szerződés kedvezményezettje 18. életévét be nem töltött gyermek lehet.) A havi összeg 5 000 forinttól 100 000 forintig terjed, a legrövidebb futamidő 4 év 10 hónap, a leghosszabb pedig 16 év 7 hónap. A szerződéses összeg akár 50 millió forint is lehet.
A táblázat a különféle konstrukciók alapadatait mutatja:
Konkrét példákat mutatunk, ismerjük meg az egyes konstrukciók néhány sajátosságát!
Az minden esetben ugyanaz, hogy a betétek után kamat és kamatbónusz jár. A kettő között az a különbség, hogy a kamat az beépül a tőkébe és a további futamidő során érvényesül a kamatos kamat, míg a kamatbónuszt egy év befizetéseire számolják, azt külön kezelik és nem jár a kamatos kamat.
Az EBKM jelentése: Egységesített Betéti Kamatlábmutató. A THM jelentése: Teljes Hiteldíj Mutató. Ezek számítása egységes a pénzügyi szektorban, így az értékeik összehasonlíthatók.
A lakástakarékok költségei:
- számlanyitási díj a szerződéses összeg 1%-a
- számlavezetési díj 155 forint/hó.
Ezekre a lakáscélokra használhatók:
- új vagy használt lakás/ház vásárlásra
- felújításra és korszerűsítésre
- építésre és bővítésre
- önerőként hitelfelvételhez