Az idei első negyedévhez hasonlóan a második negyedévben is a vidéki városokban emelkedtek a legnagyobb mértékben a lakásárak, mintegy 3,5 százalékkal, az éves áremelkedés 18,2 százalék volt ezeken a településeken.
Az MNB lakásárindex legfrissebb értékei szerint Budapesten 2020 és 2021 második negyedéve között 9,1 százalékos emelkedés volt megfigyelhető a lakásárakban. Negyedéves alapon szintén emelkedtek az árak a fővárosban, mintegy 3,2 százalékkal. A vidéki városokban éves alapon nominálisan kiugró mértékben, 18,2 százalékkal, negyedéves alapon pedig 3,5 százalékkal emelkedtek az árak. A községekben az előző negyedévhez képest lassabb, 2,2 százalékos lakásár-emelkedés volt tapasztalható, így az éves nominális áremelkedés mértéke az előző időszaki 21,7 százalékról 7,3 százalékra csökkent 2021 második negyedévben.
A jegybanki adatok megerősítik piaci tapasztalatokat a vidéki ingatlanpiac erősödéséről, valamint a továbbra is aktív piaci érdeklődésről. Az aktív érdeklődés a tranzakciós adatokban is megjelent a tavaszi hónapokban, a becslés alapján 2021 második negyedévében több mint 41 000 adásvétel történt Magyarországon. A tavalyi koronavírusos év eredményeihez képest ez 62 százalékos emelkedés, de az aktívabb 2018-hoz és 2019-hez képest is 3, illetve 7 százalékos növekedést jelentett április-júniusra vetítve.
Az MNB közli továbbá, hogy éves összehasonlításban valamennyi régió városaiban dinamikus lakásár-emelkedés volt tapasztalható 2021 második negyedévében. Az észak-alföldi régióban 20,9, az észak-magyarországi régióban 20,0, a dél-alföldi régióban 18,8, a közép-dunántúli régióban 18,7, a dél-dunántúli régióban 18,3, a közép-magyarországi régióban 12,2, a nyugat-dunántúli régióban pedig 8,9 százalékkal emelkedtek a lakásárak.
Egyes elemzők szerint a közép-magyarországi és a nyugat-dunántúli régióban tapasztalt relatíve alacsonyabb szintű áremelkedésnek az az oka, hogy magas a bázis, azaz eleve magasak az árak, jelentősebb emelést a piac már nem tolerálna.
Az MNB lakásárindex jelentése alapján az is megállapítható, hogy a budapesti és országos árváltozások mértéke a vidékhez képest elmarad. Míg a fővárosban negyedéves szinten 3,2, éves viszonylatban pedig 9,1 százalékkal drágultak a lakások, addig az országos átlag 3,1 százalékos emelkedést mutat az első negyedévhez képest, az éves növekedési ütem pedig 13,3 százalékos.