2022-ben. A koronavírus-járvány utóhatásai, a felgyorsuló infláció, az emelkedő kamatok, az Ukrajnában zajló háború miatt kedvezőtlenebbé váltak a gazdasági kilátások. Hitelből, vagy később támogatássá átalakuló hitelből azonban nem reménytelen a vásárlás.
A nyaralóvásárlást fontolgatók egy része egy időre lemondott erről - a nyaralók iránti kereslet fordított irányban mozog a lakáshitel-kamatok alakulásával – jelezte az ingatlan.com. A keresletcsökkenés azonban egyelőre nem látszik a kínálati négyzetméterárakon, azok ugyanis emelkedést mutatnak. Ilyenkor jöhet jól valamilyen támogatás vagy hitelkonstrukció.
Ami nem jöhet szóba: csok, falusi csok, otthonfelújítási támogatás. Ezek a támogatott hitelek ugyanis – ahogy a nevükben is szerepel az otthon szó - kizárólag lakóingatlanokra fordíthatók, azaz abban az ingatlanban kell élnie az igénylőnek, s ezt lakcímkártyával kell igazolni.
Szabadon felhasználható
Népszerű konstrukció a babaváró hitel: akinek jár, az a nyaralójára is költheti, lévén szabadon felhasználható az elnyert összeg. De itt is elmondjuk, azok igényeljenek babaváró hitelt, akik babát, babákat akarnak, s ne azok, akiknek pénzre van szükségük. A fő szabályok: az első 5 évben mindenképpen kamatmentes, egy gyermek esetén ez a futamidő végéig megmarad, a második baba a tőketartozás 30%-ának elengedésével jár, a harmadik gyermeknél pedig teljesen megszűnik a hitel. Ha az egyéb hitelfelvételi szabályoknak megfelelünk, akkor a felhasználásra nézve semmiféle elszámolni valónk nincs, megújulhat belőle a nyaraló is. Babaváró kölcsön
Érdemes körülnézni
A jelzáloghitel természetesen jó megoldás - gondolnánk logikusan. Ám számos bank valami miatt nem ad hitelt nyaraló felújításra, vagy nem fogadja el fedezetként a nyaralót. Tájékozódni kell, és ha csak a jelzáloghitel a járható út - mert mondjuk jelentős összegre, hosszú távra van szükség -, akkor addig kell járni, amíg arra kapható bankot nem találunk. Hogy mekkora összeghez juthatunk, illetve mekkora lehet a törlesztőrészlet, az függ az ingatlan értékétől (a bank szerinti értékétől) és a jövedelemtől. Az általános alapszabálytól (ingatlanérték 80%-a, a jövedelem 50%-a) a bankok eltérhetnek, saját szabályaik lehetnek szigorúbbak.
Az igazolt jövedelem a meghatározó
A személyi kölcsön a kisebb költségű felújításokra (max. 10 millió forint) nyújthat megfelelő fedezetet. Itt az igazolt jövedelem mértéke dominál, mivel fedezet nincs, nem is kell. Emiatt viszont a bankok nem szívesen adnak ilyen hitelt hosszú távra, leginkább csak 6-8 évre. Mivel itt is legfeljebb a jövedelem 50%-a lehet a törlesztő, a bank szabályaiból adódik, hogy az adott jövedelemből mekkora hitelt lehet fedezni. Személyi kölcsön kalkulátor