Drága örökösök: eladni vagy megtartani az ingatlant?

Ingatlan #ingatlan #öröklés

orokles.jpeg

Míg a fővárosban átlagosan 37 millió forintot kaptak az örökösök, addig az ország egyéb területén „mindössze” 18,5 millió forintért keltek el az örökölt, általában nagyobb alapterületű ingatlanok. Összesen akár 1-1,5 évig is eltarthat, mire hozam realizálható az örökölt lakásból, házból.

Egy felmérés szerint az örökölt ingatlan értékesítése még mindig az egyik legfőbb ok, ha a tulajdonos eladásra kínálja lakását. A koronavírus okozta járványügyi helyzetben sajnos ez nem is meglepő. A júliusi statisztika alapján nagyságrendileg azonos, 17-18%-os arányban keltek ebből az okból az ingatlanok Budapesten és vidéken. Míg a vidéki eladók negyede bocsájtotta áruba örökségét, addig Budapesten nagyobb volt a szórás (13-26%), de összességében kevesebben váltak meg ingatlanjuktól, mint vidéken.

Értékes lehet a kertes vidéki örökség is

Ennek legfőbb oka a fővárosi lakások értéke jóval magasabb, így ideális hosszútávú befektetési lehetőséget kínálnak, de az se egyedi eset, hogy az örökös vagy gyermeke, unokája lakja be az adott ingatlant. Míg a fővárosban átlagosan 37 millió forintot kaptak az örökösök, addig az ország egyéb területén „mindössze” 18,5 millió forintért keltek el az örökölt, általában nagyobb alapterületű ingatlanok.

Ráadásul egyre kevesebben válnak meg a vidéki örökségtől – pláne, ha kertes házról, házrészről van szó. Ennek legfőbb oka, hogy a pandémia hatására megváltoztak a fogyasztói és lakhatási szokások, az emberek vágynak a szabadba, a környezetváltozásra, így második otthonként kezdték használni ezeket az ingatlanokat.

Mi segítheti az értékesítést?

Az örökölt ingatlan eladása nem egyszerű folyamat, számtalan jogi, adó- és ingatlanügyi kérdést kell tisztázni a sikeres adásvételhez. Az első és legfontosabb pont a tulajdonjog. A korábbi birtokos halálával ugyanis ideiglenesen tulajdonos nélkül marad az ingatlan, ezzel pedig forgalomképtelenné válik mindaddig, amíg az örökös – a hagyatéki eljárást követően, adó- és értékbizonyítvány birtokában – be nem jegyezteti magát a földhivatalnál. A benyújtás széljegyként megjelenik az ingatlan tulajdoni lapján, amivel már elkezdhető az ingatlan értékesítése, előszerződés-kötéssel. Így összesen akár 1-1,5 évig is eltarthat, mire hozam realizálható az örökölt lakásból, házból. Az értékesítési folyamatot segítheti, ha az ingatlan adósságmentes, kiürített, a közüzemi szolgáltatások és a társasházi közös költség kiegyenlített.

A hagyatéki eljárás hossza attól függ, hogy hány örökös van, mennyi az örökség darabszáma, illetve örökösök mennyi idő alatt tudnak megállapodni. S persze a közjegyzőtől is – mindenesetre az önkormányzati szakasza három–hat hónapig tart.

Elkerülni a családi vitákat

Nem mindegy azonban, mikor válik meg az örökös újdonsült tulajdonától: 5 éven belüli nyereséges tovább értékesítés esetén ugyanis nem csak a (lakástulajdon esetében) 9%-os illeték, hanem jövedelemadó fizetésére is kötelezett az eladó. Ma már közeli hozzátartozók (szülő, házastárs, gyermek) közötti öröklés esetén nem kell illetéket fizetni, számos esetben illetékkedvezmény igényelhető, a szerzés évétől számított 5. évtől pedig az eladás jövedelemadó mentessé válik. Ezt mérlegelve érdemes kikérni a jogi mellett egy ingatlanszakértő tanácsát is, aki az aktuális ingatlanpiaci helyzet ismeretében és a hozam maximalizálása érdekében segítséget nyújthat az értékesítésről szóló időbeli döntés meghozatalában. Több örökös esetén, a családi viták elkerülése érdekében különösen jól jöhet a szakmai tapasztalata, hiszen az értékbecsléstől az eladási folyamat teljes menedzseléséig mindent egy kézben tud tartani, hogy az örökösök az adásvétel után egyenlő módon tudják felosztani a szerzett vagyont.

Forrás: Financial Expert
Elejére