Zöld célokat segít a nemzeti bank

Hitel #hitel #zöld hitel

toltes.jpg

A Magyar Nemzeti Bank kiterjeszti a hitelintézetek számára zöld vállalati és önkormányzati tőkekövetelmény-kedvezmény programját - adta hírül az MNB. A bankok így még érdekeltebbé válnak abban, hogy zöld hiteleket adjanak. A megújuló energiatermelés és a zöld kötvények vásárlása után mostantól elektromos szállító járművek beszerzése és a fenntartható agrárium fejlesztése is a támogatott területek közé került.

Az elmúlt években világszerte elfogadottá vált az a felismerés, hogy a klímaváltozástól és a többi környezeti anomáliától a pénzügyi közvetítőrendszer sem függetlenítheti magát. Hasonlóan több más központi bankhoz, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is stratégiai célul tűzte ki, hogy a hazai pénzügyi közvetítőrendszer az eddiginél lényegesen erőteljesebben támogassa a környezeti fenntarthatóságot pénzügyi termékein, szolgáltatásain keresztül. 

Az MNB felismerte, hogy a zöld gazdaság hazánk egyik kitörési pontja: egy olyan terület, amelyen a fenntartható gazdasági növekedés elérése ökológiai előnyökkel is járhat. Az MNB ezért hirdette meg 2019-ben zöld programját, melynek célja a környezeti problémák miatti ökológiai, gazdasági és pénzügyi kockázatok mérséklése, valamint Magyarország fejlesztése, versenyképességének erősítése.

A zöld program részeként tavaly decemberben hirdette meg vállalati és önkormányzati tőkekövetelmény-kedvezmény programját. Annak keretében az MNB pozitív ösztönző révén bátorítja a zöld hitelezést, úgy, hogy a meghatározott feltételeknek megfelelő, környezetileg fenntartható vállalati és önkormányzati kitettségek adott évi tőkekövetelményének egy részét vagy teljes egészét elengedi. Leegyszerűsítve ezt azt jelenti, hogy a bankok tőkéjének e célra jutó része szabadon felhasználhatóvá válik.
Fél év alatt mérlegfőösszegük alapján a hazai bankok 75 százaléka csatlakozott a programhoz. A tőkekövetelmény-kedvezményt – amelyet 5 éven át biztosít – a jegybank elsőként a megújuló energiatermelés finanszírozására, valamint a zöld kötvények bankok általi vásárlására (befektetésekre) határozta meg. A résztvevő bankok az említett kategóriákban a program indulásától 2021. június 30-ig 121 milliárd forint naperőmű-hitelt folyósítottak, illetve bő 42 milliárd forint értékű zöldkötvény-finanszírozást is nyújtottak.
A program sikere nyomán az MNB az eddigieken túl további vállalati zöld hitelcélokra terjeszti ki a programot. A hitelintézetek így a továbbiakban az elektromobilitást, a fenntartható agráriumot és élelmiszeripart szolgáló finanszírozás nyomán is élhetnek a tőkekedvezménnyel. Azaz az MNB tőkekedvezmény útján támogatja a bankokat, amennyiben hitelezéssel segítik a cégek zéró kibocsátású árufuvarozó vagy személyszállító járműveinek beszerzését, méhészetek, ökológiai gazdálkodást folytató szervezetek fejlesztését, agárvállalkozások fenntarthatóságot szolgáló gépbeszerzéseit. 
Forrás: Financial Expert
Elejére