A vagyon állományának és változásának jellemzőiről és eloszlásáról szolgáltat adatokat a Miből élünk? elnevezésű háztartási vagyonfelmérés – ezt tette közzé nemrégiben a Magyar Nemzeti Bank.
A háromévente végrehajtott háztartási vagyonfelmérés adatai szerint a háztartások nettó vagyona 2017 és 2020 vége között jelentős mértékben növekedett. Miközben az infláció ebben az időszakban összesen 10 százalék körül alakult, a szektor nettó vagyona 42 százalékkal, az egy háztartásra jutó nettó vagyon 43 százalékkal lett nagyobb.
Eközben az adósság is növekedett
A növekedés legnagyobb mértékben az ingatlanok értékében történt, de számottevően emelkedett a pénzügyi eszközök értéke is, miközben az adósság is növekedett. A háztartási vagyonfelmérés nemzeti számlákhoz igazított adatai szerint a vagyonnövekedés 2017 és 2020 vége között minden háztartási csoportban jelentős volt, akár életkor vagy régió szerinti bontásban vizsgáljuk. Ezen belül a vagyonnövekedés nagyobb mértékű volt az átlagnál a Közép-Dunántúlon, Észak-Magyarországon és az Észak-Alföldön, valamint a 75 év feletti és az 56-65 év közötti korosztályban. Az egy háztartásra jutó nettó vagyon nagysága (az átlagérték) 39 millió forint volt.
A vizsgált időszak után jött azonban a covid, a háború, s emelkedett az infláció – ennek hatását csak a 2024-ben kiadandó elemzés tartalmazza majd.
Milyen hatással lesz a hitelfelvételre?
Egy-egy hitelfelvétel előtt megvizsgáljuk, hogy a szükséges hitelösszeg törlesztőrészletét ki tudjuk-e fizetni. Ezen vizsgálat során figyelembe kell vennünk az inflációt.
A hitelkeresletben visszaesésre számítanak, a hitelfeltételekben pedig szigorítást terveznek a bankok a legtöbb hitelpiaci szegmensben az MNB áprilisban elvégzett hitelezési felmérése szerint. Mindenesetre 2021 negyedik negyedévében még összességében növekedett a háztartási hitelállomány az előző negyedévhez képest. A legnagyobb mértékben a lakáshitelek, valamint az áruvásárlási és egyéb fogyasztási hitelek állománya növekedett.