Tavaly áprilisi elindítása óta több mint 34 ezer kkv jutott kedvező kamatozású forráshoz a Növekedési Hitelprogram Hajrá konstrukció keretében. A 2220 milliárd forint összegben létrejött ügyletek egyharmada új beruházások megvalósulását szolgálta. Ennek negyedét a lízingpiac hasította ki.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2020 áprilisában indította el a Növekedési Hitelprogram (NHP) legújabb konstrukcióját, az NHP Hajrát. Ez az egyik legfontosabb eszköz a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak tompítására, mivel minden eddiginél kedvezőbb feltételekkel, széleskörű felhasználási lehetőséggel biztosít forrást a kkv-szektornak. 2021. április végéig 2220 milliárd forintnyi megkötött hitel- és lízingszerződést jelentettek a bankok az MNB felé, több mint 34 ezer hazai mikro-, kis- és középvállalkozáshoz kapcsolódóan.
Az NHP Hajrá konstrukció keretében eddig megkötött szerződések volumenének 33 százaléka új beruházási hitel vagy lízing, 56 százaléka forgóeszközhitel, 11 százaléka pedig korábbi beruházási hitel kiváltásához kapcsolódó ügylet volt. A kihelyezett források több mint negyede mikrovállalkozásokhoz, harmada kisvállalkozásokhoz került. Mintegy 724 milliárd forint ment tehát beruházások támogatására, ebből a lízingpiac csaknem negyedével részesült.
Lízingügyletek vállalatméret szerinti megoszlása:
A táblázatból az látszik, hogy a lízingkonstrukciók esetében még inkább a kisebb vállalkozások felé tolónak el az arányok. A kihelyezett összeg több mint 60 százalékát vették igénybe mikrovállalkozások.
Mit mutathat ez? Általánosságban elmondható, hogy a kevésbé hitelképes vállalkozások gyakran fordulnak lízingcégekhez, mivel ott kevésbé szigorúak a feltételek, könnyebben jutnak a szükséges eszközhöz, járműhöz, berendezéshez. Ennek logikus magyarázata, hogy maga az eszköz tulajdonjoga a futamidő lejártáig a lízingcégnél marad, így kisebb a kockázata, mint egy banknak hitel esetén.
Azoknak a kis vállalkozásoknak, amelyek eleve a hiteleknél drágább lízingek felé kényszerülnek, nagyon jól jött, hogy az államilag támogatott NHP Hajrá! keretéből lízingeket is finanszírozhatnak a pénzintézetek. A számokból látható, sokan éltek ezzel a lehetőséggel.
Ez is hozzájárult ahhoz, hogy stabil eredménnyel zárta az év első negyedét a magyar lízingpiac a koronavírus-járvány okozta bizonytalan helyzet ellenére. A Magyar Lízingszövetség adatai szerint a teljes kihelyezett összeg az első negyedévben meghaladta a 160 milliárd forintot, ez 14 százalékos növekedésnek felel meg éves összevetésben. Ez persze nem a piaci élénkülésre utal, hanem a járművek drágulásával is magyarázható. Merthogy a lízingek nagy része járművek beszerzését célozza a vállalkozásoknál.
Zs. Nagy István, a Lízingszövetség elnöke mindezt megerősített: „Az első negyedévben elért növekedésben fontos szerepet játszottak a Magyar Nemzeti Bank kedvezményes programjához, az NHP Hajrá!-hoz köthető lízingkonstrukciók, ezek különösen a furgon-, a teherautó és az agrárgép finanszírozást húzták.”