Egy vállalkozás fejlesztése hitel nélkül szinte lehetetlen. Mindig kínáltak kedvező lehetőségeket a bankok, s most, a pandémia idején további támogatásokat lehet kihasználni. A két legnépszerűbb konstrukciót vettük górcső alá. Tessék választani!
Beruházások finanszírozására jó lehetőség a Magyar Nemzeti Bank kezdeményezése, a Növekedési Hitelprogram (NHP) Hajrá! A kereskedelmi bankoknál kérhető vállalati hitel számos jelentős kedvezményeket ad, elsődleges célja a mikro-, kis- és középvállalkozások (KKV) segítése a járvány miatt kialakult gazdasági válságban és utána. Felhasználható beruházások, korszerűsítések finanszírozására, új és használt tárgyi eszközök beszerzésére, forgóeszköz finanszírozására, munkabér finanszírozására, hitelkiváltásra, cégvásárlás finanszírozására.
Egy másik kedvező finanszírozási mód lehet a Széchenyi Beruházási Hitel Plusz, amely ugyancsak államilag támogatott konstrukció. A lehetséges hitelcélok például: ingatlan vásárlás, építés, fejlesztés, új vagy használt gépek, berendezések, egyéb tárgyi eszközök vásárlása, beszerzése, a beruházáshoz kapcsolódó forgóeszköz-beszerzés (legfeljebb a hitelösszeg 20%-áig), részvény, üzletrész, egyéb társasági részesedés vásárlása.
Rendkívül széles tehát a felhasználási célok köre, miként a piacinál alacsonyabbak a kamatok is. De nem minden a kamatok kérdése, lehetnek más költségek is, amelyeket figyelembe kell venni a költségek összesítésekor. Az MNB a Növekedési Hitelprogram Hajrá!-t úgy hirdette meg, hogy a bankok a kamaton felül semmiféle díjat nem használhatnak fel. A kamat pedig maximum 2,5%. Azaz a kihelyezésben érdekeltté tett bankok akár ennél alacsonyabb kamatot is kínálhatnak. Ezzel szemben a Széchenyi Beruházási Hitel Plusz esetében az igénylő által fizetendő kamat 0,5%! Itt viszont akadnak költségek, amelyek elkerülhetetlenek. Mint a szerződéskötési díj, a folyósítási jutalék és a Garantiqa garanciavállalási díja.
Persze aki vett már fel kölcsönt, az tudja, egyéb kiadások is lehetnek, amelyek a szükséges igazolások beszerzéséhez kapcsolódnak, mint például a közjegyző, az értékbecslő vagy a földhivatal díja. Ez minden hitelnél megvan.
És ami még minden hitel felvételénél ugyanaz: tájékozódni kell az ajánlatokról! Lehetnek – és vannak – különbségek a bankok kínálata és követelményei között. Mielőtt tehát a jók közül kiválasztjuk a legjobbat, tudjuk meg, hogy a mi vállalkozásunk pontosan milyen feltételekkel juthat pénzhez.
Nézzük az alapfeltételeket!