Egy vállalkozó életében bizony lehet olyan pillanat, amikor gyorsan, lehetőleg kedvező feltételek mellett van szüksége pénzre. Erre a legjobb megoldás a személyi hitel. A katás vállalkozó helyzete ebben nem egyszerű: hozzájuthat, de lehet, nem akkora összegben, mint szeretné.
A kata egyszerű és népszerű adózási forma a vállalkozók – például a fodrászok - körében. Idén jelentősen szigorodtak a szabályai, és bizonyos esetekben eddig is hátrányt jelentett. Ilyen például a hitelfelvétel. Nézzük a szabályokat és a bankok gyakorlatát!
Minden hitelfelvételhez jövedelmet kell igazolni. A vállalkozók számára ezt a NAV állítja ki, mégpedig az előző teljes év bevétele alapján. Az adóhatóság jövedelemként a bevétel 60 százalékát állapítja meg. Ebből számítható a havi jövedelem, ami alapján a bank megítéli, hogy mekkora törlesztőrészletre vagyunk alkalmasak, illetve mekkora összegre vagyunk jogosultak. Ennek meghatározásában azonban a bankok gyakorlata eltérhet. Némelyik elfogadja a számítás alapjául a NAV által megadott jövedelem egészét. Vannak azonban pénzintézetek, amely ebből levonják a befizetett adót, és olyan is akad, amelyik egyszerűen a jövedelem 10-20 százalékkal csökkentett összegével kalkulál.
Itt érdemes megjegyezni, hogy a NAV lezárt, azaz egy teljes évet vesz alapul a számításhoz. Akinek nincs teljes éve vállalkozóként, annak még nehezebb a helyzete.
A kata előnye az, hogy egyszerű és gazdaságos a vállalkozó számára. Aki mellékállásban vállalkozik, az havi 25 ezer, a főállású 50 ezer forint adót fizet havonta - ez utóbbi a leggyakoribb eset. Választható egy magasabb a havi ellátási alap, ekkor 75 ezer forint a tételes adó. A lényeg, hogy nem kell számolgatni, nem kell a kiadásokról számlákat gyűjteni (és nem érdemes számlát nem adni a bevételeink után), mert fix összegű adót fizetünk. A NAV nyilván a valószínű költségek okán számol a bevételek 60 százalékával, amikor a jövedelmet kalkulálja.
A szabályokhoz tartozik még, hogy az éves bevétel 12 millió forint feletti rész után 40 százalék adót kell fizetni. Ez is érthető, hiszen a kata, ahogy teljes neve is mutatja, kisadózó vállalkozások tételes adója. Továbbá, ha egy kifizető egy katásnak évi 3 millió forint felett számláz, az után is 40 százalék adót kell fizetnie.
Nem véletlen a személyi kölcsön népszerűsége sem. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a kereskedelmi bankok az év második negyedévében mintegy 150 milliárd forintot helyeztek ki személyi kölcsönként. Ezen belül erős a Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitelek növekedési üteme, a bankok a második negyedévben közel 30 milliárd forint értékben folyósítottak ilyen kölcsönt, ez 70 százalékkal több, mint az első negyedévben. A személyi hitelek előnye, hogy bármire elkölthetők, fedezet nélkül felvehető akár 10 millió forint is. Azaz a fedezet az igazolt jövedelem, nos ez jelenthet némi akadályt a katásoknak. De ahogy írtuk is, bankja válogatja. Azaz, ha valaki nem elégedett egy pénzintézet ajánlatával, nézzen körül a piacon, lehet, hogy egy másik bank már elfogadhatóbb feltételeket támaszt.