A hitelpiac az ingatlanokra épít

Hitel #hitel #hitelpiac

hiteles.jpg

A Magyar Nemzeti Bank adatai alapján februárban nőtt a lakosság hitelfelvételi kedve. Az előző hónaphoz képest emelkedett a három legnagyobb volumenű hitelfajta, a lakáscélú, a babaváró és a személyi hitelek felvett összege. Az átlagos hitelköltség mutatók pedig csökkentek.

Tízéves csúcs dőlt meg

A lakáscélú hitelek esetében a január jelentős mélypontot hozott, hiszen két évre visszatekintve nem láttunk ilyen alacsony felvett összeget. A február viszont számottevő növekedést mutatott, a hitelek összege 68,7 milliárd forintot tett ki, ami 9,9 milliárddal több, mint az előző hónapban. Ez 14%-os növekedés. Az átlagos hitelköltség mutatója az előző hónaphoz képest enyhén csökkent. Az új lakáscélú hitelszerződések döntő többségét éven túli kamatfixálás mellett kötötték a háztartások a hitelintézetekkel, a kamatfixálás átlagos hossza 110 hónap volt.


A változás okát kutatva logikusnak tűnik, hogy a januári csökkenés azért volt, mert az év végén inkább a karácsonyra összpontosítanak a családok, kevésbé van idő a hivatali ügyek intézésére. Ha megnézzük az elmúlt két év havi adatait, akkor viszont azt látjuk, hogy a csökkenő mértékek a nyárra jellemzőek, tavaly az év elején egyáltalán nem volt alacsony szinten a felvett hitelösszeg. Valószínű, a pandémia okozta bizonytalanság itt is belejátszott a változásokba. Februárban viszont jelentősen megélénkült az ingatlanpiac. Az egyik legnagyobb ingatlanos cég, a Duna House kutatása szerint országosan 14 569 ingatlan adásvétel bonyolódott le februárban. Ez az érték az elmúlt tíz év legmagasabb száma, 2011 eleje óta még soha nem cserélt gazdát egy hónap alatt ennyi lakás Magyarországon. Nyilván ez is húzta magával a hitelfelvételek mennyiségét és összegét is. És ne feledjük, megjelent a lakásfelújítási támogatás, ami növelte a használt ingatlanok iránti keresletet, ez ugyancsak a hitelek növekedésével járt. 

Többen várnak babát hitellel

A babaváró támogatáshoz kapcsolódóan nyújtott hiteleknél a január ugyancsak mélypont volt, hiszen még egy évvel azelőtt januárban is, ami nem volt egy jó hónap, 50 milliárd forint felett volt a kihelyezett összeg, szemben az idei 35,6 milliárddal.  2021 februárjában az új szerződéses összeg már 46,8 milliárd forint volt, ez az előző hónaphoz képest 11,2 milliárd forintos és 24%-os javulás. A program kezdetétől február végéig összesen 1172 milliárd forint értékben kötöttek ilyen szerződést a háztartások a hitelintézetekkel. A növekedést a szakértők itt is a lakáspiac élénkülésével magyarázzák.


Fontos megjegyezni, hogy a jelenleg érvényes otthonteremtési kedvezmények ugyan népszerűek, ezért azokat eltörölni vagy mérsékelni politikai szempontból ugyancsak kényes, a meghirdetett konstrukcióknak jelenleg van végső határideje, 2022 vége. Bármennyire is lehetséges, hogy azt majd meghosszabbíthatják, azért az érintettek nyilván semmiképp sem akarnak lemaradni róla. Ezért valószínű, hogy az otthonteremtéshez kapcsolódó hitelek népszerűsége a következő hónapokban töretlen lesz. 

Némi élénkülés, semmi különös

A személyi hitelek esetében nem a január, hanem az elmúlt 11 hónap mutatott alacsony szintet az előző időszakhoz képest. A mélypont tavaly április volt 15 milliárd forintos szerződéses összeggel. Januárban ez 22,8 milliárd volt, ahhoz képest a február a 30,3 milliárddal 7,5 milliárdos emelkedést ért el, ez 24%-os bővülés. 


A személyi hitelek növekedése mögött több ok állhat. Egyrészt nyilván sokan rákényszerülnek, hiszen a járvány számos család életében okozott anyagi nehézségeket, még ha azokat átmenetinek is remélik. Ezt a helyzetet próbálhatják személyi hitellel rendezni. A másik ok lehet ugyancsak a lakásfelújítási támogatás. Hiszen hitelt is érdemes felvenni az önrész biztosításához, hogy az amúgy is tervbe vett felújítást most állami támogatással lehessen megvalósítani. Hogy ezek az okok tartósabb emelkedést generálnak-e, az a következő hónapokban derül ki.

Forrás: Financial Expert
Elejére