Az év eleje óta igényelhető vissza nem térítendő otthonfelújítási támogatás. Azzal több célja is van az államnak. Javítani akarja a családok lakhatási körülményeit, s ezzel a hazai lakásállomány minősége összességében is javul. Továbbá a támogatás igénybevétele fehéríti az építőipari tevékenységet, ez is egy cél.
Legfeljebb 3 millió forint támogatás nyerhető el. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy ezt a keretet sokan nem használják ki, átlagosan 1, 8 millió forinthoz jutnak. Ez egyrészt eredhet abból, hogy sokan ezt a lehetőséget veszik igénybe a korábban elhatározott, szükséges, de anyagiak hiánya miatt halogatott felújításhoz. A saját rész is lehet komoly teher az ő számukra, ezért elégednek meg a relatíve kisebb összeggel. Viszont ezzel el is vesztik annak lehetőségét, hogy teljesen kihasználják a keretet, ugyanis otthonfelújítási támogatást egyszer lehet igényelni.
A másik ok lehet az, hogy az Államkincstár nem fogad el minden benyújtott számlát. Mint tudjuk, a fő szabály az, hogy az összes költség fele igényelhető támogatásként, s azon belül fele-fele arányt kell képviselnie a munkadíjnak és az anyagköltségnek. A maximális 3 millió forintos támogatás kihasználásához tehát mindkét költségelemnek el kell érnie legalább a 1,5 millió forintot, együttesen pedig a 6 millió forintot. Nem mindenki tudja ezt pontosan kisakkozni, másrészt lehet, hogy nem mindenki tudja, mit lehet egyáltalán elszámolni.
Nézzük először a munkadíjat! A munkálatokat több vállalkozóval is elvégeztethetjük, de mindegyikkel vállalkozási szerződést kell kötnünk. Csak olyan munkákról kiállított számlákat tudunk elszámolni, amelyeket a szerződések keretében végeztek el. A szerződéshez minta a Magyar Államkincstár honlapján található. A szerződésen részletesen szerepelnie kell, hogy milyen munkát végeztek el a mesterek, de csak azokat veszik figyelembe a támogatásnál, amelyeket a jogszabály listáz. Ha ezeken kívül más munkálatokat is elvégeztetünk, azt figyelmen kívül fogják hagyni.
Az anyagok költségeiről szóló számláknak értelem szerint igazodniuk kell a vállalkozói szerződésben rögzített munkálatokhoz. Ha a szerződés és annak számlája járólap lerakásáról szól ahhoz nem fogadnak el mondjuk villanyszerelési anyagok számláit. De ha mondjuk a konyhafelújításhoz lehetnek anyagszámláink az elkészített bútor alapanyagairól, ajtókról, pántokról, munkapultról, csavarokról és ragasztó, tömítő anyagokról is, ésszerű mennyiségben. Ha viszont a felújításhoz különféle eszközöket szerzünk be, mondjuk ecsetet, takaró fóliát vagy éppen tapétázóasztalt, azok nem minősülnek anyagnak, így nem számolhatók el. Nem számolható el például a külön szállítási költség sem, csak akkor, ha az anyagszámlán, vagy a vállalkozó által kiállított számlán szerepel. A felhasznált anyagokat éppen ezért részletezni kell, ami megjelenhet a számlán, a számla mellékletében, a vállalkozó által elkészített költségvetésben, vagy esetleg számlarészletezőben.
Mindezek a problémák elkerülhetőek, ha pontosan tervezünk. Ha nagyon centizzük a 6 millió forintot, akkor célszerű a szükségesnél nagyobb összegekre számlát benyújtanunk. Például, ha nem vagyunk biztosak bizonyos anyag elszámolhatóságában, adjunk be több számlát, hiszen valószínű, másfél milliónál több lesz az anyagköltség, s vele együtt a számla is.
Fotó: Pexels