November 30-ig volt elérhető a Budapest Bank, az MKB Bank és a Takarékbank mintegy 474 MFB pontján a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön. A Magyar Bankholding tagbanki ügyfelei a program keretében több mint 7100 hitelkérelem révén, 62 milliárd forint értékben igényelték a kedvezményes kölcsönt. Az államilag támogatott hitelkonstrukció a válság miatt nehéz helyzetbe került kisvállalkozásoknak és egyesületeknek nyújtott hatékony segítséget.
November 30-án zárult le a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által indított Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön Hitelprogram, amely a járvány okozta válság következményeit megszenvedő mikro-, kis- és középvállalkozások, egyesületek és nonprofit Kft.-k számára biztosított forrást bér-, járulék-, rezsi- és működési költségek fedezésére, valamint a készletek finanszírozására.
A feltételek
A futamidő 120 hónap, s a 2019-es év végi eredményt (azt, hogy működő- és életképes volt-e a vállalkozás) vették figyelembe kamatmentes újraindítási gyorskölcsön kérelmének elbírálása során – viszont 2020-ra is lezárt üzleti évvel kellett rendelkezniük. A felvett hitel összege nem lehetett magasabb a 2019-es árbevételnél, s a másik kikötés volt, hogy a cég 2020-as árbevétele nem lehetett magasabb 100 millió forintnál. Még két feltételnek kellett megfelelniük: 2020-ra vonatkozó éves átlagos állományi létszámuk nem lehetett nagyobb, mint 25 fő, s a tavalyi árbevételük minimum 30 százalékkal volt alacsonyabb, mint a 2019-es.
Ügyletenként 8,6 milliárd forint
A 10 éves futamidejű, legfeljebb 10 millió forintos hitel kamata 0%, amelyet az első három évben nem szükséges törleszteni. A saját forrás nélkül is elérhető kölcsönhöz továbbá nem kapcsolódtak banki költségek (kezelési költség, rendelkezésre tartási jutalék, előtörlesztési díj, szerződésmódosítási díj).
A Magyar Bankholding tagbankjai összesen 474 MFB Pontot üzemeltetnek, ahol a vállalkozók igényelhették a termékeket. Az összes hitelkérvény közel kétharmadát a bankcsoporthoz nyújtották be: a program március 8-i indulása óta több mint 7 ezer kérelem érkezett, 60 milliárd forintot meghaladó értékben, ügyletenként átlagosan 8,6 millió forint hitelösszegben.
Egyre többen igénybe vehették
A jogosultak köre folyamatosan bővült, így nemcsak a kiemelt ágazatban dolgozó vállalkozások vehették igénybe a kedvezményes konstrukciójú hitelt – azok a vendéglátóipari beszállítók, élelmiszer-nagykereskedők, illetve az erdőgazdálkodók is, akik a feltételeknek megfelelnek.