Hitel gyes alatt: egyedül nem megy

Hitel #hitel #gyes #adós és adóstárs

gyes.jpg

Csed, gyed, gyes, gyet: ismerős rövidítések – szociális juttatások azoknak, aki gyermeket vállaltak. De hogyan kaphat személyi kölcsönt, aki ezen juttatások mellett évekig „főállásban” neveli a gyermekét? E szociális juttatások nem számítanak elsődleges jövedelemforrásnak, így elvileg sehogy - adóstárs (akiből főadós lesz) bevonásával azonban változhat a helyzet. 

A csecsemőgondozási díj (csed), a gyermekgondozási díj (gyed), a gyermekgondozást segítő ellátás (gyes), valamint a három vagy több kiskorú gyermeket nevelő szülők által igénybe vehető gyermeknevelési támogatás (gyet) a bankok jelentős részénél kiegészítő, vagyis csupán másodlagos jövedelmi forrásként vehető számításba. Ha valaki csak ezt a jövedelmet tudja felmutatni, úgynevezett elsődleges jövedelmet nem, akkor hiába szeretne személyi kölcsönt felvenni. 

Két éves kor után nem sok jár

A csecsemőgondozási díj összege épp most, 2021 júliusától emelkedett: a kérelmező korábbi bruttó fizetésének 100 százalékára, és ezután csak személyi jövedelemadót kell fizetni, járulékokat nem. A csedet azok a nők vehetik igénybe, akik a szülést megelőző két évben legalább 365 napon keresztül biztosítottak voltak. 

A gyermekgondozási díj alanyi jogon járó, szociális juttatás, a csed lejárta után vehető igénybe a gyermek két éves koráig. A gyed korábbi fizetésünk 70%-a, amely maximum a minimálbér duplájának 70%-a lehet. 2021-ben a minimálbér összege havi bruttó 167 ezer 400 forint. 

A gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) következik ezután a gyermek 3 éves koráig: itt már jóval kisebb összeggel számolhatunk, 28 500 forinttal gyermekenként, amelyből ráadásul még 10 százalék nyugdíjjárulékot vonnak. Viszont a szülő – ha tud –, mellette dolgozhat. Ugyanez a helyzet a gyermeknevelési támogatással (gyet). 

Adósból adóstárs

Ezek azonban mind kevesek ahhoz, hogy személyi kölcsönt vehessünk fel. A megoldást „adóstárs” bevonása jelentheti – a legtöbb esetben házas- vagy élettársuk segítségét kérjük, úgy, hogy az elsődleges jövedelemmel rendelkező személy lenne az igénylő főadós, a gyesen, vagy gyeden lévő kismama pedig az adóstárs. Ilyenkor mindkét fél jövedelemigazolását be kell mutatni, s a kiegészítő jövedelmi forrás ekkor jöhet jól, mert a gyesből származó jövedelemnek köszönhetően akár több tízezer forinttal magasabb törlesztőt is megengedhetünk magunknak. Minél több a nettó jövedelme adósnak és adóstársnak, logikusan annál kedvezőbb lehet a leendő hitelkonstrukciójuk. https://onlinehitelek.com/szemelyi-kolcson

Ismét érdemes felhívni a figyelmet arra is, hogy az egyik legfontosabb kritérium, hogy a leendő adós adatai ne szerepeljenek a Központi Hitelinformációs Rendszerben. 

Gyes után még három hónap

A bankok általában elvárnak legalább 80-100 ezer forintos nettó jövedelmet, amire hitelt nyújthatnak – ezért esnek ki rögtön az igénylők köréből a gyesen és a gyeten lévő anyukák. Személyi kölcsönnél a jövedelem szolgáltatja a fedezetet, így a bankok azt figyelik, hogy milyen jövedelmet tudunk igazolni. 

Ha gyes után visszamegyünk dolgozni, akkor is kell egy kis idő, mire hitelképesek leszünk: alkalmazottként 3 hónap munkaviszony után, míg egyéni vállalkozóknak egy teljes lezárt üzleti évre van szükség a sikeres jövedelemvizsgálathoz. 

A hitelek törlesztésére fordított összeg félmilliós jövedelem alatt nem haladhatja meg a bevétel 50 százalékát. 

Forrás: Financial Expert
Elejére