A Magyar Nemzeti Bank júniusban elindult kamatemelési ciklusa során már három alkalommal, összesen 90 bázisponttal növelte az alapkamatot. Ez begyűrűzik a bankközi kamatokba, így a változó kamatozású hitelek kamatlábát is meghatározza, ezáltal az adósok törlesztőrészletét is növeli.
Az alapkamat növekedése megemeli a törlesztőrészleteket azon adósok esetében, akik nem védekeztek fixálással a kamatkockázat ellen az elmúlt években. Ezen hitelek esetében e hatás mértéke leginkább a hátralévő futamidő nagyságától függ: minél több év van hátra még az adósságból, annál nagyobb mértékben emelkedik a törlesztőrészlet egy kamatemelkedés hatására. Egy 1 százalékpontos kamatemelés egy 5 éves hátralévő futamidejű változó kamatozású hitel esetében 2,4 százalékkal, egy 10 éves esetében 4,7 százalékkal, míg egy 20 éves hátralevő futamidővel bíró hitel esetében már 8,6 százalékkal növeli a törlesztőrészletet (5 százalékos kiinduló kamatszintet feltételezve) – közölte honlapján a Magyar Nemzeti Bank.
Emiatt a kamatkockázat legnagyobb mértékben a jelzáloghiteleket sújtja, hiszen e hitelek kezdeti futamideje akár a 20-25 évet is elérheti. Nincs viszont különbség a kamatkockázat szempontjából aközött, ha valaki ma vesz fel egy 10 éves hitelt, és ha valaki 10 évre vett fel egy 20 éves kölcsönt. A kamatemelés a két adóst egyformán érinti.
Nincs utánpótlása a változó kamatozású hiteleknek
Az MNB szerint a változó kamatozású hitellel rendelkező adósok döntő többsége nem szembesült ekkora törlesztőrészlet-emelkedéssel, és akiknek nőtt a törlesztőrészletük, ők is fel voltak készülve erre. Erre több érvet is felsorakoztattak.
- A jelenleg fennálló lakossági hitelállomány mindössze 26 százaléka, míg a jelzáloghitel-állomány 35 százaléka rendelkezik éven belül változó kamatozással. A változó kamatozású állomány csökkenése jelentős részben annak köszönhető, hogy nincs „utánpótlása” ezeknek a hiteleknek.
- Az újonnan kötött lakáshitel-szerződéseken belül ugyanis már 1 százalék alá csökkent a változó kamatozású hitelek aránya.
- Az új szerződések zöme legalább 10 éves kamatrögzítéssel rendelkezik, vagy épp a futamidő végéig fix kamatozással.
- 2021 júniusában a változó kamatozású jelzáloghitelek hátralévő futamideje alig volt több mint 7 év (középértéken). A szerződések 64 százalékának kisebb a hátralévő futamideje mint 10 év.
- A 2015 óta folyósított változó kamatozású hitelek esetében mérsékli a kockázatokat, hogy ezek a hitelek már az MNB adósságfék-szabályai mentén, megfelelő jövedelemmel rendelkező ügyfeleknek folyósították.
Érdemes még mindig fixáltatni
Az igazán érintett adósok (azok, akik 10 éven túli hátralévő futamidejű jelzáloghitellel rendelkeznek) minden évben tájékoztatót kapnak a bankjuktól a kamatkockázatról. Igény esetén ezek az adósok rögzíthetik is a hitelük kamatát, jelenleg ráadásul még mindig igen kedvező kamatkondíciók mellett. Természetesen ennek a jelenben ára van, hiszen a biztonságért cserébe magasabb (de rögzített) kamatot kell fizetnie az adósnak, a törlesztőrészlete ugyanakkor kiszámíthatóbbá válik a jelenlegi kamatemelési ciklusban is.
Növekvő kamatkörnyezetben a bankok jellemzően magasabb profittal tudnak működni. Ez azt is jelenti, hogy nagyobb tér áll rendelkezésükre ahhoz, hogy különböző kedvezményekkel, átstrukturálásokkal segítsék azon adósokat, akik nehéz helyzetbe kerülnek a változó kamatozású hitelükkel.