Az Otthontérkép szerint nem túl jó üzenet ez a kormányzati intézkedés azoknak, akik a biztonságért cserébe fix kamatot és az azzal járó magasabb törlesztőrészletet vállaltak be.
De nézzük sorjában! Jelenleg 330 ezer családnak van kockázatosabbnak nevezhető, éven belül változó kamatozású lakáshitele. Annak kamata egy pénzpiaci mutató értékétől, a BUBOR-tól függ. Az pedig az elmúlt hónapokban jelentősen emelkedett, mivel magas az infláció és az MNB jelentősen és folyamatosan emelte az alapkamatot. Nos, ezt a drágulást iktatta ki időlegesen a kormány. Különben az ilyen hitelek törlesztőrészlete akár 30 százalékot meghaladó mértékben is emelkedne. A kabinet a tavaly őszi szintben maximálta a kamatot, így a törlesztőt is. Jelenleg nagyjából a reális kamat felét fizetik az érintett adósok. Joggal örülnek tehát.
Első körben a kamatstop június végén lejárt volna, de a kormány hosszabbított. Az adósok még fél évig biztosan védettek a kamatemeléstől.
Akkor meg mire jó a hosszabb távon fix kamatozású hitel? Aminek éppen az a lényege, hogy megvédi az adóst a gyakori kamatemeléstől, igaz némileg magasabb kamatért cserébe. Ők azt érezhetik, hogy nem érte meg bevállalni a magasabb kamatot a biztonságért, hiszen a többieket is megvédik. Ráadásul a fixált időszak lejáratakor nekik is nőhet a kamat, attól senki sem véd meg.
A kamatstop tehát elveszi a fix kamat előnyét, hiszen az eredetileg változó kamat sem nő. Ez pedig azt a tévképzetet keltheti az új hitelfelvétel előtt állókban, hogy megérheti továbbra is változó kamatozású kölcsönt választani, hiszen probléma esetén az állam beavatkozik.
Ez azonban bizonytalan, és szakértők szerint hosszútávon nem tartható. Aki ezt a bizonytalanságot nem akarja vállalni, nekik marad továbbra is a fix kamatozású kölcsön.
Fotó: pexels