Érdemes-e belevágni egy kihagyhatatlannak tűnő nyaraló vagy hétvégi ház megvásárlásába, ha hitelből szeretnénk fedezni a vételárat? A kölcsön folyósítása azon múlhat, mi szerepel a ház tulajdoni lapján fő rendeltetésként. A nyaralók a koronavírus alatt is drágulnak.
Magyarországon a zártkertek nagyságát mintegy 200 ezer hektárra teszik, sok hétvégi ház vagy nyaraló ilyen besorolású telken fekszik. Egyre többen ide is költöznek, ahogy tette ezt sok évvel ezelőtt válása után a győri Walla Sándor is. Neki nem volt szüksége hitelre, aki viszont kölcsönből vásárolna nyaralót vagy hétvégi házat, netán üdülőt, nagyon figyeljen: ha az zártkerti besorolású, netán kivett gazdasági épület vagy gyümölcs- és szerszámtárolóként tartják nyilván, szinte esélyük sincs, hogy banki hitelt kapjunk rá – akármilyen vityilló is áll az ingatlanon.
Hétvégi ház, nyaraló vagy üdülő esetében már találunk olyan bankot, amely hitelt ad a vásárláshoz, igaz, könnyűszerkezetes, esetleg vályogház megvétele már így is neccesebb lehet. Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy ilyen hétvégi házra magasabb az ingatlanadó, s a kért hitelhez nagyobb önerő szükséges (akár a költség fele), s egyes esetekben másik ingatlan bevonását is kérhetik a jelzáloghitelbe. Lényeg, hogy a minimális hitelbiztosítéki értéke elérje a 3-4 millió forintot, ami az adott településtől függően legalább 5-6 millió forint forgalmi értékű üdülőt jelent.
Állami támogatásra viszont nagyon ne számítsunk: kiesik a csok, a falusi csok, nincs esély az otthonfelújítási támogatásra és az ahhoz adott 3 százalékos hitelre sem. Ami viszont megoldás lehet, az a szabad felhasználású babaváró hitel esetleg személyi kölcsön. https://onlinehitelek.com/babavaro-hitel
Érdemes tudni, hogy a hétvégi ház 30 napnál nem régebbi tulajdoni lapját, 90 napnál nem régebbi térképmásolatát, alaprajzot és épületbiztosítási kötvényét kell mellékelni a hitelkérelemhez.
A koronavírus járvány kitörése óta nyaralók ismét drágultak, a Balatonnál 10-, a Velencei-tónál 35 százalékkal. Menekülési helyek ezek, ahová ki lehet törni a városi életből, bezártságból. Balatonnál a többség a 25-30 millió forintnál olcsóbb - de szép környezetben, nagyvárosokból jól elérhető kisebb házakat, valamint a nagyobb telkeken lévő, de még nem téliesített ingatlanokat részesítette előnyben – legalábbis az Otthon Centrum friss felmérése szerint.
Eszerint az idei első két hónapban a forgalom ötven százalékkal haladta meg a tavalyi év ugyanezen időszakában mért értéket. Az élénk kereslet az árakban is megmutatkozik, a tavalyihoz képest az idén értékesített nyaralók átlagos négyzetméter ára 6 százalékos emelkedés után négyzetméterenkénti 262 ezer forintra nőtt.
S ha már nyaraló: mennyibe kerül a fenntartása? Húszezer forint havonta – egy átlagos nyaraló esetében nagyjából ennyivel számolhatunk. Mindezt persze akkor, ha nem fogadunk egy gondnokot, aki azokon a hétvégén is figyel rá, s nyírja a füvet, amikor nem megyünk le a hétvégi házunkhoz. Ha egy-egy időszakban kiadjuk, az viszont hozhat néhány tízezer forintot a konyhára.